Černí pasažéři si připlatí: zvýší se pokuty za jízdu na černo

tramvaj

Jízda na černo v hromadné dopravě se vyplatí zase o něco méně. Ministerstvo dopravy umožní ukládat za absenci jízdenky daleko vyšší tresty. Ceny se mohou vyšplhat až na dvojnásobek těch současných.  Pravdou je, že dlouhodobě se držely pokuty za jízdu na černou stejné. Nyní se bude přitvrzovat, maximální částka vzroste z 1500 korun rovnou na 3000 korun.

O městskou veřejnou dopravu je zájem

Jen za loňský rok využilo městskou veřejnou dopravu téměř 2 miliardy cestujících, meziroční nárůst tak byl 125 milionů jízd, které byly naštěstí z většiny zaplacené. Neplatičům je ale bohužel stále dost. Za jízdu na černo bude tedy nyní maximální pokuta 3000 korun, současně je ale možné, že se cena jetě navýší. Za snahou o zvýšení maximální částky pokuty stojí sdružení MHD sdružující podniky z řady měst.

tramvaj

Foto: Pixabay

Dopravní podnik zvýhodňuje

Ostatní pravidla pravděpodobně zůstanou ve většině měst stále stejná. Pokud zaplatíte za pokutu včas, je možné že vám dopravní podnik z pokuty něco sleví. V některých případech mohou cestující získat různá zvýhodnění na jízdném, s nějakým plošným zlevňováním ale nelze počítat. V současné době jsou ceny podle dopravců tak nízké, že pro zlevňování není prostor.

Samostatnou kapitolou je však vymáhání pokut. Pokuty neplatičů mohou narůst do řádu vyšších deseti tisíců korun, podstatné ale je, že dopravní podniky přicházejí o peníze. Tento problém ale vyšší pokuty nevyřeší. Se zvýšením pokut tak některé dopravní podniky ani nepočítají a je pravděpodobné, že na zvýšení pokut za černé jízdy někde ani nedojde.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/mhd-pokuty-jizda-na-cerno-revizor-cerny-pasazer-pokuta-dopravni-podnik.A240509_132031_eko-doprava_cfr

https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/mhd-pokuty-strop-financovani-revizor.A231013_132349_eko-doprava_cfr

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.