Bojíte se inflace? Zvolte si pro své úspory zlato

Strašák v podobě vysoké inflace obchází celou Evropu, Českou republiku nevyjímaje. Do značné míry se do zdražení cen promítá situace kolem pandemie koronaviru. Abyste se nemuseli zbytečně obávat o své úspory, je dobré uvažovat o nějaké formě investice. Jako velmi dobré řešení se jeví nákup drahých kovů, a to zejména zlata.

Zlato už tradičně patří k populárním investičním komoditám. Dříve bylo doménou zejména movitých investorů, kteří do něj vkládali miliony korun. V současnosti se už ale prodává stále častěji také drobným střadatelům. Jestliže máte na svém bankovním účtu naspořeno pár desítek tisíc korun, rozhodně není radno spoléhat pouze na běžné úrokové sazby, ty inflaci nemusejí pokrýt a peníze pak postupně ztrácejí na své reálné hodnotě. Zlato je v tomto směru jistotou. Pokud se bude i nadále prudce zdražovat, zlaté slitky či mince v budoucnu výhodně prodáte a budete díky tomu mít dostatek finančních prostředků. Na nejrůznějších grafech se dá vyčíst, že cena zlata dlouhodobě neklesá, ba spíše naopak. Souvisí to s vysokou poptávkou a omezenými světovými zásobami tohoto drahého kovu.

Jak je to u zlata s platbou DPH?

Pro zlato hovoří ještě minimálně jeden významný fakt. Zatímco stříbro a další investiční komodity (obrazy apod.) podléhají při nákupu platbě daně z přidané hodnoty, investiční zlato je od DPH osvobozeno, tudíž je jeho pořízení ještě výhodnější záležitostí. Stačí si uvědomit, že třeba při koupi stříbra musíte počítat s DPH ve výši 21 %, což rozhodně v případě vyšší investice není malá suma.

Na pořízení zlata nikdy není špatná doba. Pavel Trtík, zakladatel renomovaného internetového obchodu zlate-mince.cz, k tomu říká: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Zlaté slitky a mince dostupné v ČR

Investiční zlato se dá objednat v eshopech ve formě slitků a mincí. Zlaté slitky se u nás nevyrábějí, dováží se sem ze zahraničí, zejména z Německa, Rakouska a Švýcarska. U nás jsou populární hlavně švýcarské zlaté cihličky Argor Heraeus, které jsou v porovnání s konkurenčními produkty levnější, přičemž působí velmi efektně na pohled. Při koupi si vždy hlídejte, abyste k nim dostali veškeré certifikáty, jež potvrzují pravost a ryzost. Lépe se vám pak budou v budoucnu prodávat, až budete potřebovat peníze.

Zlaté mince jsou druhou možností. Dají se pořídit v mnoha variantách. V Česku jsou mezi střadateli a sběrateli aktuálně hodně žádané mince, na nichž je vyobrazen panovník Karel IV. Vydávají se v tradiční velikosti a ryzosti, již před staletími ustanovil právě Karel IV.

Samotná objednávka investičního zlata z eshopu je dnes už velmi snadnou záležitostí. Je to dosti podobné, jako když si chcete kupovat běžné spotřební zboží, případně nějaké služby.

Zlato bylo, je a zcela určitě i nadále bude výhodnou investiční příležitostí. Ti z vás, kteří se chtějí zabezpečit na horší časy, by o této formě investice rozhodně měli uvažovat. Případně se dají naspořené finanční prostředky rozdělit do většího portfolia komodit, což ostatně často doporučují ekonomičtí odborníci a specialisté na finance. U zlata ale každopádně máte jistotu, že o vložené finanční prostředky nepřijdete, což hrozí třeba v případě investic do akcií apod. Zlato je navíc snadno přenositelné, takže jej můžete mít neustále u sebe. A dá se prodat kdekoliv na světě.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.