Blíží se definitivní konec venkovských hospod?

pivo

Hospoda byla odjakživa centrem každé vesnice nebo malého města. A i ve velkých městech sloužila jako důležité místo pro setkávání lidí a nezřídka i pro rození zajímavých myšlenek. Poslední roky ale naznačují, že tento symbol české kultury svoje výsadní postavení pomalu, ale jistě ztrácí. Ba co víc, že nám pomalu ale jistě mizí před očima.

Hospody ve městech a na venkově

Minulý rok byl pro mnohé hospody a restaurace dalším z řady těch nesmírně těžkých. Neplatí to však úplně obecně, data totiž ukazují, že čím menší město, tím větší problémy restauratéři mají. Zatímco v Praze a velkých krajských městech provozovatelům hospod a restaurací tržby rostly i ve srovnání s předcovidovou dobou a po započtení inflace, na vesnicích a v malých městech zavírá jeden podnik za druhým.

vesnice

Foto: Pixabay

Proč hospody neprosperují?

Důvodem neutěšeného stavu venkovských hospod jsou rostoucí ceny energií v kombinaci s nižší ochotou lidí utrácet v době ekonomické krize. Připočteme-li k tomu chování zákazníků změněné covidem (soukromé kluby a „garážové“ výčepy jsou dnes zcela běžné) a důsledky, které měla pandemie na finanční zdraví mnoha podniků, vyjde nám z toho prostředí, které hospodám příliš nesvědčí. Pro mnoho majitelů již není únosné hospody provozovat. Zatímco na jídle ještě trochu vydělat lze, tradiční české hospody sloužící především štamgastům to mají ještě těžší.

Plné pražské hospody tak rozhodně nejsou důkazem toho, že se žádná krize nekoná. Bohužel jde mnohem víc o důkaz toho, že se rozevírají nůžky mezi městy velkými a malými.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-hospodam-na-malomeste-a-venkove-zvoni-hrana-40421256

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/727238/otevreno-jen-pres-poledne-a-konec-venkovskych-hospod-sef-restaurateru-rekl-jak-se-prizpusobuji-dobe.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.