Běžky jako nedostatkové zboží

Běžky

Běžkování je jednou z nejoblíbenějších sportovních aktivit lidí v České republice. Již před pandemií vyráželi do bílé stopy příslušníci všech generací a s tím, jak nový koronavirus v loňském roce uzavřel sjezdovky popularita tohoto zimního sportu ještě vzrostla. To je také ale současně jeden z důvodů toho, že v letošním roce jsou běžky a běžecké vybavení doslova nedostatkovým zbožím.

Nové běžky jako rarita

V prodejnách se sportovním vybavením je letos na regály s běžeckými lyžemi dost neutěšený pohled. Zejí totiž prázdnotou a nové běžky jsou téměř nesehnatelné. Pokud již zákazník nějaké lyže sežene, jedná se spíše o ty ze závodních kategorií, čemuž potom odpovídá i jejich cena.

Na objednané lyže se čeká dlouhé týdny či spíše měsíce a doba dodání je vždy několikrát prodlužovaná. I řada z těch, kteří původně doufali, že na nových lyžích vyjedou ještě v letošní sezóně, je budou moci navléci až na tu další sezónu. Nedostatek se navíc netýká jen lyží samotných, ale také běžkařských bot a dalšího vybavení.

Běžkování

Důvodů je vícero

Najít jeden jediný důvod současného nedostatku není snadné. Ve skutečnosti je tento stav výsledkem působení celé řady faktorů. Tím prvním je jednoznačně významně zvýšená poptávka, která trvá již od loňského roku. Současně však byly z důvodu covidových omezení sníženy výrobní kapacity továren v Asii. Třetím důvodem je potom narušená logistika, stále platí, že dopravní kapacity jsou sníženy.

Lodní doprava je také neustále velmi drahá. I když již pomalu začíná odeznívat nedostatek transportních kontejnerů, jejich celková kapacita je stále nedostatečná, což žene cenu dopravy nahoru.

Podle vyjádření zástupců prodejců přetrvá tento nedostatek běžek a dalšího vybavení i v příští sezóně.

Zdroj informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/bezky-zimni-sport-nedostatek-lyzi-cesko-dodavatele_2202071028_aur

Náhledové foto: Pixabay   

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.