Pair trading jako efektivní obchodní strategie

Pair trading je tržně neutrální obchodní strategie, která odpovídá long pozici v páru s short pozicí vysoce korelovaných nástrojů, jako jsou dvě akcie, fondy obchodované na burze (ETF), měny, komodity nebo opce. Pair trading má snižovat možné riziko při obchodování. Zisk strategie je odvozen spíše od rozdílu v cenové změně mezi oběma nástroji, než od směru každého pohybu. Zisk tedy může být realizován, pokud long pozice stoupne více než short pozice, nebo short pozice klesá více než long.

Vznik pair trading

Vznik tohoto nástroje je spojován s počítačovými vědci, matematiky a fyziky, kteří působili na Wall Street společností Morgan Stanley & Co na počátku 80. let. Tento tým zahrnoval vědce Gerryho Bambergera a Davida Shawa a kvantového obchodníka Nunzia Tartaglia a studoval příležitosti na arbitrážích na akciových trzích, využíval pokročilé statistické modelování a vyvíjel automatizovaný obchodní program pro využití tržní nerovnováhy. Společnosti přinesl zisk ve výši 50 milionů dolarů.

Tržně neutrální investiční strategie

Příchod internetu a pokrok v obchodní technologii pomohly vyrovnat podmínky pro jednotlivé investory, zpřístupnit tržní data v reálném čase a dostupné výkonné nástroje. Tak získávají jednotlivé, institucionální a zajišťovací fondy výhodu před institucionálními obchodníky. Velké zajišťovací fondy a institucionální obchodníci mají samozřejmě stále výhody (například robustní systémy a úspory z rozsahu).

Dnešní účastníci trhu – ať už maloobchodníci nebo tým vysoce kvalifikovaných matematiků v obchodě kvant – mají však přístup k údajům o finančním trhu v reálném čase, k systémům obchodování s přímým přístupem, k pokročilému počítačovému modelování a ke schopnosti automatizovat komplexní obchodní strategie.

 Využití technologie

Stejně jako čerpání základních principů, pravděpodobností, statistiky a technické analýzy – pair trading se snaží identifikovat vztahy mezi dvěma nástroji, určit směr vztahu a provádět obchody na základě prezentovaných dat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *