Banánová společnost platila teroristům: Soud přiznal odškodné obětem

Soud

Nadnárodní ovocnářská společnost Chiquita Brands International byla soudem shledána odpovědnou za financování polovojenských skupin v Kolumbii, které se podílely na závažném porušování lidských práv. Po letech soudních tahanic musí firma vyplatit rodinám obětí desetimilionové odškodné.

Soudní dohra krvavých praktik

V pondělí vyvrcholil občanskoprávní spor, který odstartovalo osm kolumbijských rodin usilujících o spravedlnost. Federální soud na Floridě rozhodl, že banánový gigant Chiquita zaplatí 38,3 milionu dolarů (přes 880 milionů korun) pozůstalým. Těmi byli odboráři a dělníci z banánových plantáží, jež zavraždila polovojenská Sjednocená sebeobranná síla Kolumbie (AUC).

Porota dospěla k závěru, že Chiquita vědomě poskytovala AUC finanční podporu v době, kdy expandovala do oblastí ovládaných touto ozbrojenou skupinou. Podle žalobců vytvořila firma „nesvatou alianci“ s teroristy, jen aby zajistila hladký chod svého byznysu. Pravidelné úplatky plynuly i přes varování amerických úřadů, které AUC v roce 2001 označily za zahraniční teroristickou organizaci.

Nekalé zdroje financování

Během soudního líčení vyšlo najevo, že Chiquita v letech 1997 až 2004 zaplatila AUC přes 1,7 milionu dolarů. Společnost se hájila tím, že k platbám byla donucena pod vyhrůžkami násilí vůči zaměstnancům, žalobci to ale odmítli. „Riskovaly životy, ale důvěřovaly americkému systému,“ popsala odvahu rodin Agnieszka Fryszmanová, hlavní právnička žalobců.

Odstrašující případ pro firmy

Vítězství pozůstalých je přelomovým případem v boji proti firemnímu teroru. „Rozsudek přenáší odpovědnost za financování terorismu tam, kam patří – na práh Chiquity,“ řekla Fryszmanová. Další právník Leslie Kroeger dodal: „Po 17 letech se konečně dočkali spravedlnosti.“ Na polovojenskou AUC zacílí další soudní spor už 15. července.

Zdroje info: Reddit, https://www.aljazeera.com/news/2024/6/11/us-court-says-banana-giant-chiquita-funded-colombian-paramilitary-group, https://www.bbc.com/news/articles/c6pprpd3x96o

Náhledové foto: Pixabay