Nové čipy od IBM mají potenciál způsobit revoluci

01_IBM

Heslem všech výrobců čipů je „menší, rychlejší, výkonnější, úspornější“. V těchto čtyřech slovech se skrývá celá podstata jejich snahy o inovace. Tento čtvrtek oznámila společnost IBM, že se jí povedlo přesně v tomto duchu vyvinout nový a dosud nejmenší a nejvýkonnější mikročip. Pokud se jí ho podaří uvést na trh, profitovat z toho bude celá řada oborů. Kromě toho by v takovém případě byly akcie IBM opravdu „horkým zbožím“.

Jackpot o velikosti dva nanometry

Většina počítačových čipů pohánějících zařízení dnes používá tzv. technologii 10 nanometrů nebo 7 nanometrů odkazující na velikosti tranzistorů, přičemž někteří výrobci vyrábějí i technologií 5 nanometrů. Nižší čísla samozřejmě označují menší, pokročilejší procesory. Způsob, jak vylepšit výkon čipu, spočívá totiž ve zvýšit počet tranzistorů, základních prvků, které zpracovávají data, aniž by se zvýšila jeho celková velikost. IBM se podařilo vyvinout čipy dvounanometrové. Nové dvounanometrové čipy jsou velké zhruba nehet a pro obor budou znamenat velký skok vpřed.

02_IBM

Foto: Pixabay

Světlé zítřky

Nový čip IBM využívající 2 nanometrovou technologii představuje obrovský skok vpřed pro řadu komponentů používaných v mnoha zařízeních od chytrých telefonů přes spotřebiče až po superpočítače. Bude také znamenat významný podporu pro rozvoj umělé inteligence. IBM uvádí, že očekává o 45 % vyšší výkon a asi o 75 % nižší spotřebu energie než v současnosti nejmodernější sedminanometrové čipy. To bude mimo jiné znamenat snížení uhlíkové stopy obyčejných notebooků i velkých datových center.

Co to znamená pro Intel?

IBM očekává začátek sériové výroby na přelomu let 2024 a 2025, na rozdíl od společností jako Intel nebo Samsung se ale nezabývá vlastní výrobou čipů ve velkém měřítku. Byznys model IBM je založen na prodeji licenčních poplatků. Hodlá ale i nadále vyvíjet vlastní specializovaná technologická zařízení.

Jak již bylo řečeno, profitovat budou nepochybně i akcie IBM. Bude rozhodně zajímavé je sledovat.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.