Auto z bazaru. Je možná reklamace?

Auto

Dnes se podíváme na problematiku nákupu aut z autobazarů. Může se stát, že vůz, který si takto pořídíte, nebude po nějakém tom čase v dobrém stavu. Můžete takové auto reklamovat? Dnes se na to podíváme, a snad vám na tuto otázku odpovíme.

Obchodní inspekce ukládala pokuty

I Česká obchodní inspekce si všímá toho, že i ne úplně jízdy schopná auta jsou prodávána jako kvalitní ojetina. V roce 2018 také uložila celkem 73 pokut 83 kontrol nejrůznějších autobazarů. Prodejci totiž ne vždy úplně informují o aktuálním stavu automobilů a tím porušují předpisy. Nejčastěji obchody provozují nekalé praktiky, kterými ovlivňují rozhodnutí zákazníka o koupi, zkreslují údaje o stavu vozidla nebo informace zamlčují.

Lze auto reklamovat?

Nabízí se tedy otázka, zda lze vrátit auto, které není v dobrém stavu, ačkoli vás prodejce přesvědčoval o opaku. Neexistuje žádný speciální zákon o tomto prodeji. Vztahuje se však na něj zákon na ochranu spotřebitele, který říká, že obchodníci musí pravdivě informovat o stavu. Pokud je tedy zákazníkovi tvrzeno, že auto je v pořádku, což však není ve shodě s realitou, jde o nekalou praktiku. Pokud se vada objeví v první 6 měsících od převzetí, má se za to, že vada existovala již při převzetí. To říká občanský zákoník. Zamítne-li bazar vaši reklamaci, s tím, že jste o poruše nebo chybě věděli, musíte dokázat, že vada není ve smlouvě zmíněna. Pokud bude však prodávající tvrdit, že vznikla při běžném opotřebení, je důkazní břemeno na jeho straně.

Vyřízení reklamace

Reklamovat auto koupené z autobazaru tedy lze. Je-li uznaná, musí ji prodejce včas vyřídit. Tím se rozumí do 30 ti dnů. Pokud to nestihne, porušuje smlouvu, od které tedy můžete odstoupit. Bude-li mezi dvěma stranami kupní smlouvy spor, posoudí jej soudní znalec. Proto je důležité, abyste si schovávali většinu dokumentace , která bude poté sloužit jako důkaz. Pokud posudek stanoví, že zamítnutí reklamace nebylo správné, máte nárok i na zaplacení nákladů.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.