Jak poznat podvodný výherní email

Email

Podvodníků je v současné době obrovské množství a nám nezbývá doufat, že je jich méně než poctivých lidí. V drtivé většině jim ale na jejich nástrahy skočíme sami. Bohužel. Typickým příkladem jsou i podvodné emaily. Většinu z nich vám zachytí přímo automaticky a jsou vloženy do spamů, nicméně mnohé mohou proklouznout a je jen na vás, abyste je odhalili. Podle čeho je poznat? Ty nejznámější aspekty jsme pro vás připravili právě v tomto článku.

Nic jste neočekávali

Ano, v některých případech vám mohou dojít emaily, které jste nečekali, nicméně většinou jde právě o podvrhy. Pokud tedy nemáte ponětí o podnětu, tedy o tom, že by měl email dorazit, stoprocentně si ho pořádně prověřte!

Podle domény emailové adresy odesílatele

Už na první pohled musí být jasná doména. Pokud nepoznáte například internetovou adresu vašeho bankovnictví, prostě se na ni podívejte na stránkách vaší banky. Podvodníci se snaží velmi nenápadně měnit právě url. adresy bank takovým způsobem, že jim uživatelé internetu na jejich léčku velmi rychle skočí. Může se jednak klidně jen o změnu jednoho jediného znaku a nepříjemnost bude na světě.

Cizí neznámé jméno

Tradičně přichází emaily o nenadálé výhře často astronomických rozměrů. Odesílatelem je zpravidla nějaký cizinec, který bývá označen jako Walter, Richardson a podobně. Emaily mohou být klidně i v angličtině. Náhodné losování tohoto typu prakticky neexistuje. Mnohdy také podvodníci píšou o tom, že jsou správci vaší závěti od nějakého domnělého předka a podobně. Nevěřit, neotvírat!

Spousta chyb

V emailu od nějakého podvodníka bývá zpravidla také moře různých chyb. Nejčastěji jde o pravopisné chyby. Jednat se ale také může o chybný překlad, nesprávné tvary slov a další na první pohled patrné nesrovnalosti.

Máte kliknout na nějaký odkaz

Některé rádoby výherní emaily také vybízejí ke kliknutí na konkrétní odkaz. Velmi nebezpečná záležitost. Na neprověřené linky nikdy neklikejte.

Vše byste měli držet v tajnosti

I o tuto skutečnost mohou odesílatelé podvodných emailů prosit. Jedná se jen o další znak, že není něco v pořádku.

Napadají vás ještě další podezřelé znaky podvodných emailů? Podělte se o ně s námi v komentářích pod článkem.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.