Americký dluhový kolotoč: 1 bilion dolarů za 100 dní. Hrozí kolaps?

02_usa

Státní dluh USA roste závratnou rychlostí. Za posledních 100 dní se vyšplhal o další bilion dolarů a blíží se k 34,5 bilionům. To vyvolává obavy o fiskální stabilitu země a nutí investory hledat útočiště v alternativních aktivech, jako je zlato a bitcoin.

Zrychlující tempo zadlužování

Za pouhých 100 dní od 15. září 2023 do 3. března 2024 dluh vzrostl o 2 biliony dolarů. To je nejrychlejší nárůst za posledních několik let. Americké ministerstvo financí nedávno i oznámilo, že národní dluh překročil hranici 34 bilionů dolarů, což je další milník v této neudržitelné situaci.

Důsledky pro investory

Rostoucí dluh USA vyvolává obavy o fiskální stabilitu země. Investoři se proto uchylují k tzv. „oddlužení“, tj. investují do aktiv, která jsou vnímány jako ochrana před inflací a měnovým kolapsem. Zlato a bitcoin jsou dva příklady aktiv, která v posledních měsících těží z rostoucího dluhu USA. Cena zlata se od začátku roku 2024 zvýšila o 5 % a bitcoin vzrostl o více než 20 %.

Ratingová agentura Moody’s v listopadu 2023 snížila výhled ratingu americké vlády ze stabilního na negativní. Agentura varuje, že pokud USA nepodniknou kroky ke snížení dluhu, hrozí jim fiskální kolaps.

„V kontextu vyšších úrokových sazeb, bez účinných opatření fiskální politiky ke snížení vládních výdajů nebo zvýšení příjmů,“ uvedla agentura Moody’s.

Co bude dál?

Budoucnost amerického dluhu je nejistá. Pokud USA nepodniknou kroky ke snížení dluhu, hrozí jim fiskální kolaps. To by mohlo vést k hyperinflaci, měnovému kolapsu a ekonomickému kolapsu.

Zdroje info: X, https://www.ft.com/content/370e94f6-b6b3-4e8b-99e4-3a94c77276ee, https://www.cnbc.com/2024/03/01/the-us-national-debt-is-rising-by-1-trillion-about-every-100-days.html

Náhledové foto: Pixabay