Alimenty na děti

Alimenty za děti mohou platit i prarodiče! Kdy tomu tak je?

Výraz alimenty je pro mnohé rodiče doslova noční můrou. Není se čemu až tolik divit, jelikož jde samozřejmě o finanční prostředky, jež musí bezodkladně většinou na základě rozhodnutí soudu platit druhé straně. Mnohdy ovšem dochází k jejich neplacení. Existují fakticky dvě alternativy, kdy rodič nechce nebo nemůže za své dítě výživné platit. V obou případech je situace poněkud specifická. My se na obě alternativy zaměříme podrobněji, nicméně nejprve se budeme věnovat samotnému výpočtu výživného na dítě.

Jak se vypočítá výše výživného vztahujícího se k dítěti?

Celková výše výživného je stanovena opatrovnickým soudem. Rozhodně nestačí jenom domluva manželů, již se rozvádějí. Výše alimentů se stanovuje ryze individuálně v závislosti na tom, jaký je věk dítěte, jak jsou na tom jeho potřeby a zdravotní stav, případně na mnohých jiných záležitostech. Hodně důležité jsou také příjmy konkrétního rodiče, k němuž se placení alimentů vztahuje. Obecně soud vychází z věku dítěte a k němu se přiřazována procentuální částky z čistého příjmu daného rodiče. Přehledně vše uvádíme níže.

Věk dítěte a procentuální částka.

0 – 5 let – 11 – 15 %,

6 – 9 let – 13 – 17 %,

10 – 14 let – 15 – 19 %,

15 – 17 let – 16 – 22 %,

18 a více let – 19 – 25 %.

Když rodič nechce platit…

Jestliže rodič nechce platit, je to na jednu stranu amorální a na druhou trestné. Jedná se fakticky o trestný čin, za který hrozí v maximu až 3 roky odnětí svobody. Alimenty se také tradičně vymáhají v podobě exekučního řízení.

Kdy tedy mohou platit alimenty prarodiče?

Ve druhém případě, a to tehdy, když rodič platit nemůže! Jeho nemohoucnost může být zapříčiněna různými aspekty. Nejčastěji se jedná především o:

–          uvalení vazby na něj,

–          smrt rodiče,

–          rodič je zcela bez majetku,

–          rodič uprchl do zahraničí a je nezvěstný.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

3 komentáře

  1. Pavel10 Odpovědět

    No jasné,když to nezaplatí otec nebo matka tak prarodiče nebo stát z našich daní.Jako vždy Absurdistán a Kocoirkov a o skutečném právním státě,kde kařdý odpovídá za to co provedl je v nedohlednu nebo ve sféře scifi.

  2. Anton Pavlovič Odpovědět

    1) jistěže je možné stanovit alimenty pouze dohodou, především u předtím nesezdaných rodičů.
    2) po zemřelém rodiči by mělo mít dítě nárok na sirotčí důchod.
    3) stanovit výživné prarodičům je naprosto krajní řešení a týká se OBOU rodin, tedy výživné bude stanoveno i rodičům (nejčastěji) matky, pokud žijí a mají příjmy, které lze postihnout. Pokud prarodiče nežijí nebo jsou jiné důvody, proč po nich nelze výživné vymáhat (kupř. plný invalidní důchod), výživné je nikdo platit nebude nutit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *