Alimenty na děti
1.11.2018
Kategorie: Novinky, Tipy a triky

Alimenty za děti mohou platit i prarodiče! Kdy tomu tak je?

Výraz alimenty je pro mnohé rodiče doslova noční můrou. Není se čemu až tolik divit, jelikož jde samozřejmě o finanční prostředky, jež musí bezodkladně většinou na základě rozhodnutí soudu platit druhé straně. Mnohdy ovšem dochází k jejich neplacení. Existují fakticky dvě alternativy, kdy rodič nechce nebo nemůže za své dítě výživné platit. V obou případech je situace poněkud specifická. My se na obě alternativy zaměříme podrobněji, nicméně nejprve se budeme věnovat samotnému výpočtu výživného na dítě.

Jak se vypočítá výše výživného vztahujícího se k dítěti?

Celková výše výživného je stanovena opatrovnickým soudem. Rozhodně nestačí jenom domluva manželů, již se rozvádějí. Výše alimentů se stanovuje ryze individuálně v závislosti na tom, jaký je věk dítěte, jak jsou na tom jeho potřeby a zdravotní stav, případně na mnohých jiných záležitostech. Hodně důležité jsou také příjmy konkrétního rodiče, k němuž se placení alimentů vztahuje. Obecně soud vychází z věku dítěte a k němu se přiřazována procentuální částky z čistého příjmu daného rodiče. Přehledně vše uvádíme níže.

Věk dítěte a procentuální částka.

0 – 5 let – 11 – 15 %,

6 – 9 let – 13 – 17 %,

10 – 14 let – 15 – 19 %,

15 – 17 let – 16 – 22 %,

18 a více let – 19 – 25 %.

Když rodič nechce platit…

Jestliže rodič nechce platit, je to na jednu stranu amorální a na druhou trestné. Jedná se fakticky o trestný čin, za který hrozí v maximu až 3 roky odnětí svobody. Alimenty se také tradičně vymáhají v podobě exekučního řízení.

Kdy tedy mohou platit alimenty prarodiče?

Ve druhém případě, a to tehdy, když rodič platit nemůže! Jeho nemohoucnost může být zapříčiněna různými aspekty. Nejčastěji se jedná především o:

-          uvalení vazby na něj,

-          smrt rodiče,

-          rodič je zcela bez majetku,

-          rodič uprchl do zahraničí a je nezvěstný.

3 komentářů
  1. zinavera@seznam.cz'
  2. akolendova@seznam.cz'
  3. carnifax@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *