Albert testuje v Praze bezodpadovou prodejnu

supermarket

Každá prodejna se občas setkává s přebytky v podobě objednaných, ale neprodaných, potravin. Důležité však je, jak s nimi budou prodejny zacházet. Právě minimalizace odpadů je heslem dnešní doby. Není divu, že se podle toho začínají chovat i obchodní řetězce. Jedním z nich je i Albert.

Albert průkopníkem

Například řetězec Albert se nad nakládáním se zbytky potravin již zamýšlí, a některé postupy týkající se neprodaného zboží, již nově využívá. Zelenina nebo ovoce, které mají na pohled již unavený vzhled, končí automaticky v kontejneru, jehož obsah se zpracovává na kompost, který si později mohou zaměstnanci obchodu odnést domů a využít jej na svých zahradách.

Koncept „zero waste“ je již dlouhodobě známý a hojně využívaný v celém světě. Nyní se, jak se zdá, začíná dobře uplatňovat i u nás. Nevyužité potraviny, které si nikdo nekoupil, nebo jich obchodník objednal zbytečně moc, tedy neskončí v koši, ale třeba u zvířat, které je dále konzumují.

tomato

Foto: Pixabay

Ani kousek na zmar

Dalším způsobem boje proti plýtvání potravinami je také udržet alespoň některé z nich co nejdéle čerstvé, nebo potom ty, kterým se blíží datum spotřeby, nabízet za nižší ceny. Trvanlivost a prodloužení životnosti potravin se upravuje i pomocí technologie tzv. suché páry.

Zapomenout nelze ani na následné využití potravin, které by jinak skončily v koši. Hitem jsou například přezrálé banány, ze kterých díky jejich cukernatosti připravují kuchaři vánočku a peče se z nich i speciální sladký chléb. Jinými slovy, bezodpadová prodejna využívá všech možných způsobů a postupů pro zamezení plýtvání. Lze očekávat, že na tento způsob prodeje brzy „najedou“ i ostatní velcí obchodníci. I proto, že by měla přinést úspory i jim samotným, nemluvě o „marketingovém potenciálu“ takového přístupu.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/albert-zero-waste-odpad-kantyna-setreni.A220927_120324_ekonomika_vebe

 https://zajimej.se/novinky-ze-sveta-zero-waste-o-supermaketech-legislative-knihach-i-nove-aplikaci/

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.