Změna jména: Kdy je možná a kolik zaplatíte

Smlouva

Změna jména či příjmení je možná, zákon ji upravuje. K této změně však musí být pádný důvod, nejde o žádný automatický nárok. V některých případech je pak změna jména či příjmení dokonce zpoplatněna správním poplatkem. Na celou úpravu a proces se nyní podíváme. Pojďme na to!

Kdy je změna příjmení zdarma

Nejprve se podíváme na případy, kdy je změna příjmení osvobozena od poplatku. Na matrice tak nic nezaplatíte. Jde o typické životní události, které jsou se změnou příjmení spojeny. Jde o sňatek či rozvod. Stejně tak nebudete platit správní poplatek, pokud si žena mění tvar příjmení bez koncovky -ová. Pokud jde o změnu jména při svatbě, není zpoplatněna žádná varianta. Tedy je jedno, zda si manželka přebírá jméno manžela či naopak. Není relevantní ani to, pokud bude manžel nebo manželka používat zdvojené příjmení, tedy své rodné i nové po manželovi. Při rozvodu si můžete na matrice také zažádat o změnu příjmení zpět na své rodné, ani toto není zpoplatněno.

Změna příjmení dítěte

Často také může dojít k situacím, kdy oba rodiče či jeden z nich, požaduje změnu příjmení svého potomka. Důvodů může být hned několik, často jde o řešení rodinných vztahů a snahu sladit faktickou rodinnou situaci s tou, která existuje právně. Úřady v takových případech však důkladněji posuzují, zda je změna příjmení pro dítě vhodná, zda mu nebude k újmě a jaké jsou vlastně důvody změny. Pokud je dítěti více jak 15 let, musí navíc se změnou sám souhlasit. Stejně tak je potřeba, a to v jakémkoli věku dítěte, souhlas druhého zákonného zástupce, tedy druhého rodiče. Pokud tento se změnou nesouhlasí, jediným, kdo může o takové změně rozhodnout je soud.

Když si chcete změnit jméno „jen tak“

V ostatních případech se může stát, že si chcete změnit jméno nebo příjmení z rozličných důvodů. V těchto případech však již budete platit správní poplatek. Existují dvě sazby. Pokud máte hanlivé příjmení či je výstřední, směšné, zkomolené, cizojazyčné a podobně, zaplatíte na úřadě poplatek ve výši 100 Kč. Pokud jde však o jiný důvod, platíte 1000 Kč. Důvody musí tvrdit žadatel, a vždy je bude posuzovat úřad. Může tedy změnu také nepovolit. Změna se nepovolí vždy v případě, kdy žádá žadatel o změnu z mužského na ženské jméno a naopak. Nelze se také přejmenovat na zkomoleninu, zdrobnělinu či domácký tvar existujícího jména. Stejně nelze změnit jméno na stejné jméno, jako má váš sourozenec.

Zdroj: zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení ve znění pozdějších předpisů, https://www.mvcr.cz/clanek/jmena-a-prijmeni-zmena-jmena-a-prijmeni.aspx, https://www.penize.cz/spotrebitel/436298-zmena-prijmeni-nebo-jmena-poplatek-a-pravidla

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.