Jak chce vláda zdanit mimořádné zisky

Daně

Ministerstvo financí představilo podobu zamýšleného zákona, který má zavést válečnou daň – daň z neočekávaných zisků, která se někdy označuje také jako windfall tax. Tento zákon má platit od příštího roku po další tři roky a zdaňovat má energetické, petrolejářské firmy, banky a společnosti podnikající v těžbě fosilních paliv. Jak bude daň vypadat?

Jaká bude sazba daně

Jak bude vlastně windfall tax fungovat? Mělo by jít o 60% daňovou přirážku, která se bude aplikovat na nadměrný zisk firem, který bude stanoven jako rozdíl mezi základem daně ve zdaňovacím období a průměrem základů daně za poslední čtyři roky s navýšením 20 %. Pokud se týká bank, na ty dopadne tato mimořádná daň, půjde-li o firmy s čistým úrokovým příjmem nad šest miliard korun za předcházející rok. Mělo by jít o definici hranice dle ČNB, která obecně odděluje velké, střední a malé banky.

Windfall tax na energetické firmy

Pokud se bavíme o energetickém sektoru, tedy o výrobcích a distributorech energií, pak se budou posuzovat celé holdingy dohromady. Pokud bude mít daný holding více jako dvě miliardy korun z daného zdaňovaného odvětví ročně, bude se na něj aplikovat windfall tax. V petrochemii, těžbě fosilních paliv a velkoobchodu s pohonnými hmotami budou společnosti podléhat dani v důsledku evropských pravidel v podstatně všechny.

Kolik má válečná daň přinést peněz

Otázkou je, jak ministerstvo vyčísluje daňové zisky z této mimořádné daně. Ministr počítá v prvním roce zavedení této daně, tedy v roce 2023, s výnosem asi 85 miliard korun. Dalších asi 15 miliard korun mají do státního rozpočtu přinést cenové evropské stropy pro výrobce energií, které zavede dle svého návrhu Evropská komise na celouijní úrovni. Většina těchto prostředků však bude nejspíše použita na vládní opatření, která zmírňují dopady růstu cen energií pro domácnosti a podniky.

Zdroj: https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-pravnickych-osob/437092-stanjura-rekl-jak-chce-zdanit-mimoradne-zisky, https://www.kurzy.cz/zpravy/675085-mf-predstavilo-parametry-mimoradne-dane-z-neocekavanych-zisku/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.