Podle Fialy by zlevnilo potraviny jedno Babišovo rozhodnutí. Tak jednoduché to ale není

Petr Fiala

Zahájení veletrhu Země živitelka se do jisté míry vedlo v duchu politického boje. Premiér Petr Fiala jednal v Českých Budějovicích se dvěma desítkami zástupců Potravinářské komory. Na jednání si nezapomněl rýpnout do politického rivala, bývalého premiéra Andreje Babiše s tím, že právě on by mohl zlevnit potraviny jediným svým rozhodnutím. Podle Fialy je až nevkusné a směšné, že majitel takovýchto podniků vyčítá vládě, že nic nedělá, ale jeho zisky enormně stoupají.

Vláda není tvůrcem cen

Toto mimo jiné premiér zdůraznil také. Vláda pouze může tlačit při jednáních s výrobci a prodejci, tedy obchodními řetězci. Podle ministra zemědělství Marka Výborného může stát tlačit v několika směrech. Jeho resort kontroluje kvalitu, ale finanční věci by měl kontrolovat resort Ministerstva financí České republiky. Jinými slovy, míč je i na straně tohoto ministerstva.

Co jsou vlastně nepřiměřené marže?

Toto ministr zemědělství definovat nedokázal. Jen poukázal na to, že specializovaný finanční úřad by měl kontrolovat kvalitu tam, kde jsou marže nepřiměřené. Zákon přímo nedefinuje, co je a co naopak není nepřiměřená marže. Jestliže se ale jedná o nárůst zisku o 70 až 120 %, dostáváme se do extrémů. Premiér Fiala přímo na tuto skutečnost poukázal.

Babiš nemá dle svých slov s Agrofertem nic společného

Mluvčí holdingu Pavel Heřmanský se pro ČTK vyjádřil v tom smyslu, že je mrzí útoky vrcholných politiků na soukromou společnost. A Andrej Babiš? Poukázal na lex Babiše a také na to, že z peněz Agrofertu, odvodů a daní Fialova vláda žije. Premiér by se také neměl vyjadřovat k věcem, jimž nerozumí. Řešit by se měly spíše vysoké zisky rafinérií a zbrojařů.

Dominantní subjekty a zvýšení kontrol

Úřad pro ochrany hospodářské soutěže považuje za dominantní postavení na trhu 40 %. V zahraničí je to 33 %. U toastového chleba má nejspíše Agrofert skoro 100% podíl. Dotace fungují dál a tak nějak se finance v podstatě u velkých koncernů nekontrolují. Stát toho bohužel z tohoto pohledu dělá velmi málo. I proto jsou ceny mnohem vyšší než třeba v Polsku.

Zdroje info: Autor, X, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-babis-by-mohl-zlevnit-potraviny-jedinym-rozhodnutim-prohlasil-fiala-40441584

Premiér Petr Fiala na loňském ročníku Země živitelky: Náhledové foto Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.