Pohled Ruska: ČR je nesamostatná země v čele se zrádcem

Putin

Kauza Vrbětice hýbla česko-ruskými vztahy až neskutečně a aktuálně se nacházejí na bodu mrazu. Divit se této skutečnosti až tak moc nelze. Vždyť Rusko je velmi silným hráčem na geopolitickém poli, aby si nechalo diktovat podmínky zemí typu České republiky. Svědčí i o tom i velmi zajímavé názory ruského politologa žijícího v Praze Alexandra Morozova. Ty prezentoval v rozhovoru pro deník iDnes. My se na některé z nich podíváme podrobněji.

Globální konflikt, nikoli jen ČR

Rusko považuje za své největší soky USA a Evropskou unii. Putinův pohled je takový, že Česká republika pro něj není samostatnou zemí, která by si mohla dovolit činit svá vlastní rozhodnutí.Aktuálně jsou tak česko-ruské vztahy nejhorší, ač se politici snažili zejména po roce 2014 udělat spousty vstřícných orků směrem na východ. Především delegace prezidenta Zemana a několika podnikatelů do Moskvy se stala v mnohých tuzemských médiích tématem číslo jedna. A výsledek. celková lhostejnost ze strany Kremlu.

Zastane se nás EU?

Měla by, nicméně nic není jisté. Pokud ano, bude to přilití dalšího oleje do ohně. Ostatně není to tak dlouho, co Sergej Lavrov hovořil o tom, že je Rusko připraveno přerušit veškeré styky s Evropskou unií. Možná se vyvíjí model dalších vztahů s Ruskem a třeba dostane EU facku a na věc se bude dívat jinak.

Součást studené války?

Podle Morozova jednoznačně ano. Rusko vnímá situaci tak, že všechny kroky malých států typu naší země řídí USA. Pro Putina je konflikt s ČR součástí velkého soupeření s EU. Záležet bude na jednání Putina s Bidenem, které se nepochybně chystá.

Role prezidenta Zemana?

Krok Babiše byl velmi tvrdý a z pohledu Vladimíra Putina neočekávaný. Náš prezident se k tomu zatím nevyjádřil nicméně vše s Babišem zřejmě projednal. Kdyby se premiér nejprve obrátil na EU, možná by byla situace jiná. Podle Morozova je Zeman možná považován za zrádce. V Rusku budou asi hledat, kdo přiměl Babiše vystoupit s takto sebevědomým prohlášením. Protičeská kampaň se prostě tak jako tak rozjede.

Zdroj info: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/alxandr-morozov-rozhovor-rusko-cesko-vrbetice-vyhosteni-diplomatu.A210422_160017_zahranicni_aha?zdroj=top

Vladimir Putin: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.