2 % HDP pro NATO už nestačí? Německý ministr obrany naznačuje nutnost navýšení výdajů

Německo

Německý ministr obrany Boris Pistorius v sobotu prohlásil, že závazek NATO dosahovat výdajů na obranu ve výši 2 % HDP jsou pouze jakýmsi výchozím bodem a že v budoucnu bude pravděpodobně zapotřebí více. Jeho slova zazněla v reakci na rostoucí geopolitické napětí ve světě a po kontroverzním prohlášení Donalda Trumpa. Ten minulý víkend „povzbudil“ Rusko, aby „dělalo, co sakra chce“ s členskými státy NATO, které nedodržují 2% cíl.

„Pravděpodobně budeme potřebovat více“

„Dvě procenta mohou být pouze začátkem,“ řekl Pistorius v panelu moderovaném televizí CNBC. „Vzhledem k aktuálnímu vývoji ve světě musíme být připraveni investovat více do naší obrany.“ 

Německý kancléř Olaf Scholz dříve během dne zdůraznil, že Německo splní 2% cíl „v letech 2020, 2030“. Očekává se, že v letošním roce dosáhne 2% cíle 18 z 31 členů NATO – oproti pouhým třem v roce 2014.

Pistorius: Svět se mění, NATO se musí adaptovat

Pistorius zdůraznil, že rostoucí geopolitické napětí v Evropě, Indo-Pacifiku a Africe nutí NATO k přehodnocení výdajů na obranu. „Na jedné straně potřebujeme více pozornosti tomu, co se děje ve světě,“ řekl. „Zároveň musíme dosáhnout více v Evropě, protože USA se mohou soustředit více na Indo-Pacifik a dělat méně v Evropě. Takže v každém případě jsme postaveni před výzvu a musíme to přijmout.“

Kolik je dost?

Pistorius odmítl jasně stanovit konkrétní číslo ohledně výdajového cíle 4%. Namísto toho upozornil na důležitost investic do rozvoje obranného průmyslu a modernizace armád. Ve svém vyjádření naznačil, že možnými hodnotami mohou být 3 % nebo dokonce 3,5 % v závislosti na světových událostech a kontextu.

Německý ministr obrany Boris Pistorius už minulý měsíc varoval před eskalací válečného konfliktu na Ukrajině a zdůrazňoval potřebu přípravy na možnou válku s Ruskem. Podle něj Evropa nemůže spoléhat pouze na Spojené státy a měla by investovat do vlastní bezpečnosti. Pistorius tvrdí, že je nutné urychlit tempo příprav, aby Evropa byla schopna čelit nejhorším scénářům.

Experti odhadují, že Rusko bude ve vojenské pohotovosti k novým operacím za pět až osm let. Pistorius upozorňuje, že i když momentálně nevidí hrozbu ruského útoku na území NATO, situace se může změnit, a proto je třeba plánovat dopředu.

Zdroje info: X, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-musime-se-pripravit-na-valku-varuje-nemecky-ministr-obrany-244549, https://www.cnbc.com/2024/02/17/germanys-defense-minister-boris-pistorius-says-2percent-defense-spending-just-the-start.html

Náhledové foto: Pixabay