Víte, že darování krve si můžete odečíst z daní?

dárci krve

Snížit si základ daně z příjmu lze i za pomoci dobrého skutku, kterým je odběr velmi vzácné krve. Podmínky po snížení daně z příjmu stanovuje zákon jasně. Jak takový daňový odpočet zrealizovat? A hlavně, kolik peněz si můžete z daňového základu odečíst?

Výše odpočtu při darování krve

Pravidla stanovují, že z pohledu daňového odpočtu má jeden odběr krve, nebo jejich složek, tj. plazmy, červených destiček, nebo krvinek, hodnotu 3000 korun. Další podmínkou je, že o odběru dostanete potvrzení, které musí vystavit organizace provádějící odběr a musí být jasně patrné, že za odběr nebyla vyplacena žádná odměna. Pravidelní dárci krve nemusí žádat o potvrzení o každém odběru, ale stačí jim shrnující potvrzení za celý rok.

Daňový odpočet lze aplikovat i v případě, že člověk daruje kostní dřeň, nebo krvetvorné buňky. V takovém případě si může dotyčný odečíst z daňového základu 20 000 korun. Stejná částka platí pro žijící dárce orgánů.

dárci krve

Foto: Pixabay

Jaká jsou pravidla pro darování krve

Darování krve má samozřejmě svá medicínská pravidla, a ne všichni se ho mohou účastnit. Obecně platí, že krev mohou darovat lidé ve věku od 18 do 65 let v případě, že netrpí infekčním onemocněním, nejsou po operaci, nebo netrpí jinými zdravotními problémy, neužívají drogy apod. Muži mohou darovat krev čtyři krát ročně, ženy třikrát ročně.

Pro každého potom platí, že o odběru předají ve svém zaměstnání mzdové účetní a v případě, že podnikají jako OSVČ, předloží jej jako přílohu k daňovému přiznání.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/rozpocet/darovani-krve-dane-sleva-danovy-odpocet/

https://www.e15.cz/finexpert/danove-priznani/darovani-krve-jak-na-snizeni-zakladu-dane-za-rok-2023-1413559

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.