Česká republika jedná o dodávkách plynu z Ománu

plyn

Ruský útok na Ukrajinu znamenal nepříjemný budíček pro většinu evropských států, které se v minulosti na Rusko lehkomyslně uvázaly přílišnou závislostí na dodávkách jeho surovin. Týká se to i České republiky a výsledkem je nyní horečná snaha nalézt alternativní dodavatele. Právě to měla za cíl cesta českých podnikatelů a představitelů akademické sféry do Ománu.

Kde vzít plyn

Z hlediska závislosti na ruském plynu patří česká ekonomika k těm vůbec nejvíce postiženým. Ruské dodávky plynu do Česka tvoří prakticky sto procent celé naší spotřeby. Takovou míru závislosti na Rusku má jen málo evropských zemí. Česká republika hledá stejně jako řada jiných evropských zemí možnou náhradu na Blízkém východě.

Mise českých podnikatelů a akademiků proto zamířila do Ománu. Součástí delegace byli kromě zástupců firem i představitelé některých technických vysokých škol. Omán je zemí, která je schopná dodávat zkapalněný zemní plyn což je přesně to, co Evropa a Česká republika nyní potřebují. Omán ale nenabízí jen prodej zkapalněného plynu (LNG), který vyrobí. Jednání se vedla i o další možnosti.

tanker

Foto: Pixabay

Česká výroba LNG

Omán nabízí Česká republice také možnost realizace velké investice ve zvláště vyčleněné speciální ekonomické zóně. Česko by si tak zkapalněný plyn vyrábělo samo. V takovém případě by měla Česká republika širší možnosti a nabízela by se i možnost prodeje LNG dalším evropským zemím. Investici by mohl realizovat buď stát, anebo některý soukromý subjekt.

Jedná se o investici, která se samozřejmě nerealizuje přes noc a bude trvat několik let, než se s pomocí takovýchto partnerství vyvážeme ze závislosti na ruském plynu. Je ale třeba tento proces začít okamžitě a maximálně tak zkrátit dobu, po kterou bude muset být naše surovinová závislost na Rusku ovlivňovat naše politická rozhodnutí.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cesko-jedna-o-dodavkach-zkapalneleho-plynu-s-omanem-40393295

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/oman-a-ceska-republika-zahajily-jednani-o-dodavkach-zkapalneneho-zemniho-plynu/2190065

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.