Zvýší se poplatky za svoz odpadu. O málo to nebude

odpad

Jedním z témat, kterými se budou v nejbližších dnech poslanci zabývat, bude zvýšení horního limitu pro poplatek za svoz odpadu. Ten v současné době činí 1200 Kč na obyvatele a rok, jeho nová výše by měla být o 600 Kč vyšší, tedy 1800 Kč. Čemu takové zdražení pomůže a co to znamená pro občany?

Zvýšení na žádost obcí

Hlavním impulsem pro zvýšení horní hranice poplatku byly pro vládu množící se žádosti obcí, pro které je zajištění svozu odpadu čím dál tím nákladnější. Pro obce je stále náročnější zajistit svoz odpadu při stále rostoucích nákladech a současně při zvyšujícím se počtu popelnic na tříděný odpad, byť svoz směsného odpadu je stále s přehledem nejnákladnější. V současné době obce dotují svoz odpadu zhruba ze třetiny.

odpad

Foto: Pixabay

Dopad na platby občanů?

Zvýšení horního limitu v žádném případě neznamená, že jej obce musí nutně využívat. Koneckonců, i když některé obce po zvýšení volají, většina jich zatím nevyužívá ani současné maximum, tedy zmíněných 1200 Kč na obyvatele ročně. To, že jde vlastně o zbytečný krok, je hlavním argumentem opozice proti tomuto návrhu. Vláda však upozorňuje na to, že schválení nového limitu zkrátka dává starostům obcí širší možnosti a je jen na nich do jaké míry je budou chtít využít.

Schválení vládního návrhu tak nebude znamenat automatické a plošné zvýšení plateb ze svoz odpadu. Bude záležet na vedení konkrétní obce, zda se k tomuto kroku odhodlá či nikoliv.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-poslanci-chteji-zvysit-horni-hranici-poplatku-za-odpad-40429019

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3584524-limit-poplatku-za-odpad-mohl-vzrust-az-o-sest-stovek

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.