Proč mají z občanek zmizet rodná čísla? Důvody jsou pozoruhodné

Občanský průkaz

V nově vydávaných občanských průkazech budou v budoucnu nejspíše chybět rodná čísla. Nahradit je mají obecné identifikátory, z kterých nebudou patrné citlivé osobní údaje o osobě, zejména její datum narození případně pohlaví. My se dnes podíváme na to, co je za touto změnou a proč mají rodná čísla z průkazů vymizet. Pojďme tedy na to!

Rušení rodných čísel není na stole

Rušení či utlumování rodných čísel nemá stát stát padesát miliard, jak se objevilo v médiích. Možná zatím změny nebudou stát nic, tvrdí ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Dle něj není rušení rodných čísel vůbec na stole. Zákon, tak jak je předkládán, dle předsedy Pirátské strany, mluví jen o utlumování používání tohoto osobního údaje, a to konkrétně tak, že od roku 2025 nebudou rodná čísla uváděna v nově vydaných občanských průkazech. Na pasech a řidičských průkazech ovšem zůstanou.

Změna několikrát oddálena

Již od roku 2010 je v zákonech o občanských průkazech napsáno, že se rodné číslo držitele občanky na občanském průkaze uvede při vydání tohoto dokladu do 31. prosince 2023. Do konce tohoto roku tedy měla být rodná čísla uváděna, od roku 2024 již ne. Současné vládě se pak podařilo toto ještě prodloužit o rok. Nyní tedy platí, že rodná čísla se budou v občankách uvádět do konce roku 2024.

Zejména kvůli ochraně osobních údajů

Rodná čísla se již nebudou uvádět zejména kvůli ochraně osobních údajů. Rizika spojená s rodným číslem na občance jsou dvě. V rodném čísle je uvedena informace o pohlaví osoby a datu narození. To lze zneužít například při profilování, při podvodech nebo útocích na konkrétní osoby ve formě vishingů a phishingů. Dále je rodné číslo jakýmsi klíčem k řadě evidencí a databází. Vymizení rodného čísla tak má za úkol snížit riziko zneužití osobních údajů i jiných dat o osobě za komerčním nebo podvodným využitím.

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/442587-rodna-cisla-jsou-nebezpecna-presto-se-nerusi-rika-bartos, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/konec-rodnych-cisel-identifikatory-stat-digitalizace.A230524_192903_domaci_pukk

Náhledové foto – Pixabay