01_duchod2

Zvýšení důchodů: 500 Kč za vychované dítě

Politici schválili zvýšení důchodů starobním důchodcům nad rámec zákonné valorizace. To znamená, že každý rok se zvyšují důchody automaticky ze zákona. Poslanci však zvýšili důchody ještě více. Navíc byla přidána novinka, kdy matky získají další peníze k důchodu, za vychované děti. Jak to tedy bude od roku 2023 vypadat s penězi k důchodu za vychované děti? Na to se podíváme!

Novinka bude účinná od roku 2023

OD roku 2023 tedy budou starobní důchodci dostávat 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Jde o takzvané výchovné. Od lednového důchodu v roce 2023 tedy všichni důchodci takový příspěvek dostanou. Musí však splnit následující podmínky. Příspěvek může využít jen jeden z páru. Typicky to tedy budou ženy. Vychovávalo-li dítě více osob, získá příspěvek jen ta, která o něj pečovala nejvíce. Skutečnosti se budou dokazovat čestným prohlášením. Pokud budou nesrovnalosti, lze přistoupit k dokazování. Například výpověďmi svědků a podobně.

Někomu bude příspěvek přiznán automaticky

Příspěvek dostanou automaticky všechny ženy, jejichž důchodový věk byl určen se zřetelem k tomu, kolik dětí vychovaly. Ostatní pak budou muset vyplnit žádost o příspěvek. Tyto žádosti budou přijímány od září následujícího roku.  Lidé, kteří půjdou do penze před prvním dnem roku 2023, mohou žádat o tento příspěvek nejpozději do konce roku 2024. Výplata příspěvku pak u všech případů nastane nejdříve v lednu roku 2023.

Příspěvek se bude valorizovat

Výše příspěvku však není finální a v čase se bude měnit. Jde totiž o součást procentní výměry starobního důchodu. Bude se tedy na tuto částku vztahovat pravidelná i mimořádná valorizace. Každý rok se tedy bude automaticky zvyšovat. Výše se tedy bude měnit v závislosti na výši vašeho starobního důchodu a jejího zvyšování.

Zdroj informací: https://www.penize.cz/starobni-duchod/426023-vychovne-za-deti-kdo-dostane-500-kc-k-duchodu
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

19 komentářů

 1. Mirek Odpovědět

  Pochopil jsem tak, že tyto peníze dostanou i ti, kteří celý život žijí ze sociálních dávek?

  1. Jana Odpovědět

   Jaké sociální dávky máš na mysli,Mirečku?Můžeš nám vysvětlit,jak to udělat,dostávat důchod,aniž by člověk pracoval?Děkuji!!!!

  2. vera Odpovědět

   Jestliže celý život žijí ze sociálních dávek, nedostávají starobní důchod, tedy ani žádný příplatek k němu. V Bibli je psáno: Přej a bude ti přáno.

 2. Marcela Odpovědět

  Zajímá mě, jak to bude, jestli bude přihlíženo k množství vychovaných dětí. Co bude, jestli je v rodině třeba 10 a více děti.

  1. vera Odpovědět

   Vy máte 10 dětí? Blahopřeji Vám k tomu, že jste tolikrát rodila a všechny jste vychovala. Pokud za každé dítě, které jste řádně vychovala dostanete příspěvek, já Vám ho přeji. A nikomu nic nezávidím. Ani deset dětí, ani příspěvek na ně.

  1. vera Odpovědět

   Paní Marie, přečtěte si článek pozorně. Pokud 3 roky pobíráte starobní důchod, byla Vám jeho výše stanovena se zřetelem na počet vychovaných dětí a automaticky dostanete za každé dítě příspěvek. Pokud Vám nebyly soudně odebrány.

 3. Bohuslav Dvořák Odpovědět

  Honza Mikulín: „Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.“ Prozraďte mi, Honzo, jestli Vás také zajímalo základní vzdělání. Asi ne, když píšete o ženách …kolik dětí vychovali …“ s měkkým i.

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Tak myslím, že jedna chybka neznamená, že člověk není na úrovni základního vzdělání. Ale díky za upozornění. Chybka je již opravena. Mějte hezký den.

 4. Bohumil Odpovědět

  Takže jako otec ,když žena již nežije budu mít nárok na jedno dítě tedy 500kč pokud jsem to pochopil správně.

 5. Mac Odpovědět

  Je to tam jasně napsáno,že příspěvek na dítě dostanou starobní důchodci,ne lidé co pobírají sociální dávky nebo ti co jsou v pracovním poměru.Nevím co je na tom nejasného.Pokud má někdo 10 dětí jak se tu někdo ptá a není v důchodu nedostane na ně nic,jen t.z.výchovně co už dostává.

 6. Honza Odpovědět

  Nevím,co nechápe většina z vás.Je dáno jasně,že budoucí důchodci dostanou částku automaticky ,současní budou žádat.A vdovec bude poměrnou část pobírat ve vdovském důchodu. Jde tu pouze o důchod,ne o sociální dávky.

 7. sezemská Odpovědět

  v případě že mám plný nebo částečný invalidní důchod a přejdu z něho do starobního důchodu mám nárok na příspěvek

  1. vera Odpovědět

   Vy se ptáte nebo oznamujete? Jste poživatelkou jakého invalidního důchodu? Plný nebo částečný invalidní důchod už řadu let neexistuje. Existuje, tuším od roku 2006 nebo 2007 invalidní důchod I., II. a III. stupně. Když si článek znovu přečtete, je tam psáno, že poslanci schválili příspěvek za každé vychované dítě ke starobnímu důchodu. Až budete podávat žádost o přiznání starobního důchodu, budete současně žádat i o příspěvek za vychované děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *