Zvýšené koncesionářské poplatky: Děkuji, za Stardance a regionální fotbaly skutečně platit nechci

Česká televize

Koncesionářské poplatky se zvedly na 160 korun, zaplatí také majitelé mobilů. Vcelku nic zvláštního. Zvýšení koncesionářského poplatku o 35 korun měsíčně zřejmě nikoho nezruinuje, nicméně otázkou zůstává, zdali lidé chtějí skutečně platit za to, co nám veřejnoprávní televize nabízí. V některých případech tomu tak bezesporu je. Vždyť mnohé pořady za moc nestojí, tedy z hlediska kvality. Z pohledu finančních prostředků naopak.

Hvězdy mohou tančit i na komerčních stanicích

Stardance je v podstatě jakousi taneční estrádou, která baví určitý segment publika. První řada ještě možná měla větší záběr, jelikož byli diváci zvědaví na něco nového. Postupně se ale ze Stardance stává jakýsi relativně pokleslý fenomén. Hvězdy by mohly klidně tančit i na komerčních televizích s tím, že by jejich účinkování čas od času přerušila nějaká ta reklama. Nic moc převratného by se nestalo. Ostatně třeba takový Master Chef je pořad podobného ražení, pouze z jiné branže. Zapomenout nelze ani na sportovní kanál České televize. Příliš atraktivních duelů už na něm k vidění není. Fotbal je v moci komerce a dívat se na nejnižší soutěže člověka mnohdy nebaví. Ano, popularizace vesnického fotbalu je potřebná, nicméně člověk si často může zajít přímo na hřiště a podívat se naživo.  

160 korun měsíčně není zas taková zátěž

Ano, nejde o nijak horentní sumu. Třeba ve srovnání s Německem jsme na tom dobře. Tady se platí něco málo přes 18 eur. V Chorvatsku se platí přes 10 eur a v Polsku necelých 8. Všude je tomu zkrátka jinak. Takové Slovensko se bez koncesionářských poplatků obejde úplně. Slováci se ale obávají, že v případě, když se dostane k moci Fico, bude situace razantně odlišná. Uvidíme.

Platit by měli jen konzumenti

Jasně, jednoznačně. Nicméně jak takové diváky vystopovat. Většinou má člověk televizi, v rámci níž jsou nainstalované veškeré kanály včetně veřejnoprávních. Pokud by si je ale člověk odstranil, platit by neměl.Financování veřejnoprávních médií by mohlo být realizováno také ze státního rozpočtu. Ten ale docela krvácí. Otázkou zůstává, zdali by se Česká televize nemohla více zkomercionalizovat. Reklamy v pořadech typu zmíněného Stardance by zřejmě až tolik nevadily.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vladni-koalice-predstavi-zmeny-koncesionarskych-poplatku/r~f53f83ce4bd311eea3c0ac1f6b220ee8/, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zvyseni-poplatku-ceska-televize-cesky-rozhlas-baxa-ministr-kultury-baxa-koalice.A230905_113225_domaci_kop,https://www.novinky.cz/clanek/domaci-koncesionarske-poplatky-vzrostou-o-35-korun-40442599

 Náhledové foto: Jan Starzak https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ceska_Televize_OB_Van_(6621401565).jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.