Ztráta peněz v cizině. Možností řešení je více

Ne moc horších věcí se vám může na dovolené stát. Ztráta peněženky. Jak se v takové situaci zachovat? Co vše je nutné udělat, aby nikdo nezneužil vaši platební kartu či dokumenty. A jak se vyrovnat s finanční ztrátou? O tom všem si teď povíme. Pojďme na to!

Rychle zablokovat platební karty!

Pokud ztratíte peněženku, ve které se nachází vaše kreditní či debetní karta (popřípadě více karet), je potřeba co nejrychleji všechny zablokovat. Jen tak zaručíte, že ten, kdo peněženku našel či přímo ukradl, vaši kartu nepoužije. Nechcete-li tedy přijít ještě o více peněz, jednejte rychle. U většiny bank to jde po telefonu nebo přes internet. Nemáte-li telefon na vaši banku, najděte si jej na internetových stránkách, nebo zavolejte na linky společností, které karty vyrábějí a provozují. Nejčastěji půjde o Mastercard s číslem +1 636 722 7111, nebo o VISA s číslem +1 410 581 9994.

Zloděj nakupuje přes mou kartu

Ano to se u ztráty peněženky může stát. Právě onou blokací ale zmírníte škodu. Pokud je karta zablokovaná, všechny utracené peníze jdou za bankou. Stihne-li zloděj utratit peníze ještě před tím, než si krádeže či ztráty všimnete nebo než kartu zablokujete, i zde vám banka pomůže. Může vám kompenzovat škodu, avšak jen omezeně. Do částky 50 eur, tedy asi 1300 korun. Když tratíte kartu, je dobré také informovat policii na místě. Zvláště pak, ztratili jste-li i doklady. Bude se vám minimálně hodit protokol z policejní stanice.

Pošlete si peníze na dovolenou

Jste-li po takové ztrátě bez peněz, je nutné si opatřit jiné. Nejlepší bude, když požádáte svou rodinu či přátele. Ti vám mohou potřebné finance poslat do ciziny. Zahraniční převody hotových peněz dělají společnosti Western Union nebo MoneyGram. Western Union má hustou síť poboček, zvláště na poštách. Nechte si je tedy poslat a vyzvedněte si je na kterékoli pobočce. Musíte však počítat s poplatky. Ty činí 80 Kč u částky do 1500 Kč, u částek vyšších se zvyšuje i poplatek. Například u částky 8-15 tisíc je to 590 Kč. Nad 30 tisíc korun pak zaplatíte něco přes tisícovku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *