Srovnání bank: Jak změnit PIN ke kartě

Kreditní karta

Každá banka má vlastní podmínky u mnoha běžných úkonů. Dnes se podíváme na to, co dělat, když chcete u své platební banky změnit PIN kód. A to už z jakéhokoli důvodu. Přitom srovnáme podobu tohoto procesu u hlavních bank v České republice. Tak pojďme na to!

Přes internet nebo u bankomatu

Všechny bankovní instituce, které v České republice působí, dovolují svým klientům změnit PIN kód ke své platební kartě u bankomatu. Jedinou výjimkou je banka Trinity, protože nemá platební karty. jediné omezení je u Sberbank, která sice u bankomatu umožňuje takovou změnu, avšak účtuje si za to 35 Kč. U ostatních bank je změna zadarmo. Minimálně v síti svých bankomatů. Přes internetové bankovnictví to již taková hitparáda není. Takovou změnu nelze udělat přes internetové bankovnictví Komerční banky, Airbank, České spořitelny, ČSOB, Monety, UniCredit. U Sberbank, Reiffesen bank a Hello bank se tato funkce připravuje.

Jakákoli kombinace

Pozor však na novou kombinaci PIN kódu. Minimálně u debetních karet, však bankomat neupozorní na problematické kombinace typu 1234, 1111, 0000 a podobně. Můžete si tak zvolit i tu nejprimitivnější podobu PINu. Navíc si můžete PIN měnit kolikrát chcete. Jediným omezením je požadavek 4místného čísla.

Co však může banka zakázat?

Neznamená to však, že si můžete zvolit cokoli. některé banky mají v obchodních podmínkám přímo určené kombinace, které jsou smlouvou zakázané. Jde přesně o výše uvedené případy. Tedy 1234, 1111 a podobně. Tak to má například Fio banka. Výslovně podmínky uvádějí, že číslo nesmí být jednoduše zjistitelné ani nesmí zřejmě odkazovat na jeho osobu. To pro případ například kombinací data narození tak dále. Dále Fio banka neumožňuje ani nastavit číslo PINu, jako jakoukoli část čísla karty, které je na ní vyobrazeno. Na toto si tedy dávejte pozor. U kterékoli banky by mohl být problém, pokud by takto triviální PIN někdo zjistil a zneužil.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.