Ztracené zavazadlo: Kdy máte nárok na odškodnění

Cestování letadlem je rychlé i příjemné. Může se však stát, že vaše zavazadlo v cílové destinaci na letišti nenajdete. Letecká společnost jej může ztratit. Co s tím? Na co máte nárok a jak situaci řešit? Na to se dnes podíváme.

Lost luggage přepážka

Na letišti, v prostorách, kde se ocitáte po doletu, existuje přepážka, kde můžete svou ztrátu ohlásit. Jmenuje se různě. Hledejte nápis Lost baggage nebo Lost luggage, popřípadě Baggage claim. Na přepážce musíte doložit útržek, který jste dostali při odkládání zavazadla při odbavování. Musíte jej také patřičně popsat. Tedy barvu, rozměry a třeba nějaká zvláštní znamení, dle kterých lze kufr identifikovat. Poté ještě sepíšete takzvaný Property Iregularity Report (PIR protokol), který bude znamenat ohlášení údajů pro případ nalezení zavazadla. Také získáte číslo, na které můžete zavolat a dotázat se na stav reklamace.

Zpožděné zavazadlo

Zavazadlo se považuje za zpožděné, pokud od vašeho příletu neuplynulo více jak 21 dní. V takovém případě mezinárodní právo nepřiznává žádnou kompenzaci. Nemáte tedy nárok na odškodnění toho, že na zavazadlo čekáte. Situace však mohou být individuální, a tak by se mohlo v některých případech stát, že budete mít nárok na proplacení výdajů, které byly způsobeny zpožděním zavazadla. například služební cesta, na které musíte mít oblek, jež se zpozdil v zavazadle. Musíte si koupit nový. V takovém případě je na místě požadovat náhradu výdajů za nový oblek.

Ztracené zavazadlo

Ze zpožděného zavazadla se však může rázem stát zavazadlo ztracené. Musí uplynout 21 dní. Pak je oficiální status kufru nebo jiného zavazadla – ztracené zavazadlo. V těchto případech již lze požadovat kompenzaci. Ta se odvíjí od skutečné hodnoty věcí v zavazadle. Bere se tedy v úvahu i opotřebení. Mezinárodní měnový fond používá speciální měnu – Special Drawing Right (SDR). Tedy „Zvláštní právo čerpání“. Tato jednotná měnová i účetní jednotka je důležitá pro odvozování hodnoty měn. Za ztracené zavazadlo lze dostat maximálně 4 965 SDR. To je tedy asi 1300 eur, českých korun asi 33 300.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *