EET

EET se zřejmě nevyhne nikdo

První fáze EET již fungují poměrně delší dobu. Stále ještě však nedoléhá úplně na všechny, s kterými při vzniku počítala. Koho se budou další vlny zavádění EET týkat? A je ještě naděje na nějaké výjimky? Na to se dnes podíváme! Pojďme na to.

Dění ve Sněmovně mnoho naznačuje

Definitivní verdikt zákonodárců ohledně dalších fází zavádění EET ještě není. Podle toho, co se však děje v Poslanecké sněmovně je však vcelku jednoduché tento vývoj predikovat. Elektronická evidence tržeb se nejspíše bude v příštím roce týkat všech zbývajících podnikatelů, kteří při své činnosti přijímají peníze. Návrh vlády z dílny Aleny Schillerové totiž nejspíše projde beze změn. Opozice totiž při projednávání nebyla schopna pozměňovacími návrhy ten vládní zmírnit.

Jaká bude podoba zbývajících vln EET?

Novela by měla tedy být chválena asi do poloviny tohoto roku. Při prvních plánech se počítalo s třetí a čtvrtou vlnou zavádění EET mezi podnikatele. Tímto projednáním se však 3. a 4. vlna spojí v jednu. Půjde tedy o řemeslníky, například instalatéry, elektrikáře a podobně, dále opraváře, servisy nebo služby jako jsou kadeřnictví či kosmetika. EET se bude týkat i svobodných povolání jako jsou lékařské ordinace, právnické kanceláře, účetní či veterináře.

Nejspíše jediná výjimka

Jediný obor, který se nejspíše dočká výjimky a nebude tedy mít povinnost řídit se dle požadavků EET, budou předvánoční prodejci kaprů. S jejich zapojením do tohoto vládního projektu nepočítaly ani první varianty spouštění EET. Právě při vidině této výjimky se snažila opozice vyjmout z EET i další obory. Mělo jít například o farmářské trhy nebo hudební festivaly. Vládní strany však toto neumožnily. Další výjimka, která však byla jasná i při prvních plánech budou nevidomí podnikatelé. Tuto dlouho plánovanou výjimku bude však muset potvrdit právě teď projednávaná novela. EET nemusí mít ani ti obchodníci, kteří přijímají peníze výhradně přes bezhotovostní účet nebo kartami.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *