Firma v insolvenci? Jaká je náhrada za mzdu

Pokud pracujete ve firmě či u podnikatele, který je vaším zaměstnavatelem a dostane se do insolvence, je ohrožena výplata vaší mzdy. Dnes se podíváme na to, zda máte nárok na nějakou náhradu mzdy ze strany státu a popřípadě při jakých splněných podmínkách.

Zákonné podmínky

Právní řád naší země přiznává takovou náhradu za mzdu, kterou nemůže zaměstnavatel vyplatit, jen pokud je onen zaměstnavatel v platební neschopnosti. Zároveň musí být splněny další podmínky. Mzda musí být po splatnosti a zároveň musí být na zaměstnavatele podán k soudu insolvenční návrh. Konkrétně musí být vyhlášeno takzvané moratorium před zahájením insolvenčního řízení. Pokud vám dluží zaměstnavatel, avšak není na něj podán insolvenční návrh, můžete tak učinit i vy. Pokud hledáte cestu, jak tento stav ověřit, určitě se podívejte do insolvenčního rejstříku, kde tyto informace naleznete.

Nyní dostanete více!

Částka, kterou dostanete jako náhradu za mzdu, kterou vám dle podmínek v prvním odstavci zaměstnavatel dluží, vychází z takzvané rozhodné částku. Tu každý rok navyšuje svým sdělením Ministerstvo práce a sociálních věcí. Období od 1. května 2019 do 30. dubna příštího roku přichází s navýšením na 31 885 Kč. Minulý rok to bylo 29 504 Kč. Pro výpočet je pak vždy rozhodná ta částka, která je aktuální v době podání návrhu na insolvenční řízení. Celková náhrada mzdy nesmí být pak vyšší jak 1,5násobek této rozhodné částky.

Za tři vámi zvolené měsíce

Náhradu za nevyplacenou mzdu můžete uplatňovat za 3 měsíce v období. tyto tři měsíce si sami vyberete. V praxi to tedy znamená, že si v daném období vyberete 3 měsíce, za které budete požadovat uspokojit nárok na nevyplacenou mzdu. Prostředky, které uplatňujete musí vycházet pouze z nevyplaceného platu nebo mzdy, odstupného a náhrady za ušlou mzdu.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.