Zrušení známkování jako poslední hřebíček do rakve českého školství

Dítě ve škole

Máš na vysvědčení jedničky? Skvělé, opravdu ses připravoval. Sem tam se objeví nějaká ta dvojka a trojka? Je třeba zabrat. A co čtyřka na základní škole? Prst nahoru, musíš se více snažit, něco je špatně. Ano, přesně takto a podobně si můžeme vykládat klasické známkování dětí na základních školách. Známky jasně vypovídají o tom, do jaké míry dítě prospívá, či nikoli. U některých dětí se specifickými potřebami se uplatňuje slovní hodnocení. Budiž. Plán Ministerstva školství zrušit klasifikaci pro první až třetí ročník základní školy je neskutečný, nepromyšlený a je až s podivem, že vůbec něco takového vyplavalo na veřejnost. S informací přišel dnes server Seznam Zprávy.

Vysvědčení jako zdroj frustrace? Nesmysl

Také vás vysvědčení frustrovalo? Nehoráznost. Ano, dítě může být ze svého číselného hodnocení zklamáno, nicméně to je tak všechno. Problém tkví nejčastěji v tom, že je buď líné, nebo na to nemá. V prvním případě si zklamání jednoznačně zaslouží jako motivaci do dalších bojů. V případě druhém prostě nebude studovat po ukončení základní školy na nějaké prestižní škole. V minulosti se děti, které na to neměly, stěhovaly na speciální školy. Tady se jim učivo přizpůsobilo, následně se vyučily nějakému řemeslu a vše bylo v pořádku. Dnes ne.

Průběžné formativní zpětné vazby

Už jenom toto sousloví musel vymyslet člověk, který opravdu nemá co dělat a se vzděláváním nemá absolutně žádné zkušenosti. Podobné změny by měly přijít také ve vyšších ročnících. Pokud se tak stane, ze školy vznikne fakticky cirkus, kdy nikdo pořádně nebude vědět, jak na tom konkrétní dítě je.

Podle učitelských sdružení jde o nešťastné řešení

Rodiče budou v případě slovního hodnocení naprosto zmatení a nepůjde ani porovnat, jestli je jedno dítě šikovnější než druhé. Hodnocení typu čteš plynule, nicméně měl by ses zaměřit na intonaci, je naprosto šílené.

Ještě je čas tomu zabránit

Plán je údajně takový, že by se změna měla zavést od školního roku 2025/2026. Děti se tedy dozví, že dobře počítají do stovky nebo že poznají různé státy a ukážou je na mapě. Případně, že znají historii našeho státu.

Mně jako zákonnému zástupci do nikdo nevysvětlí

Mluvčí Fóra rodičů Hana Chalušová hovořila o tom, že když se všechno rodičům dostatečně vysvětlí, slovní hodnocení přijmou. Zmínila se také o sebehodnocení žáků či portfolií. Další neskutečná věc. Jako rodič budu chtít znát známky, nikoli žádné řeči o tom, co moje dítě umí a neumí. Slovní hodnocení beru pouze jako doplnění známky jako takové.

Co na to učitelé?

Já sám učím už více než 18 let a beru podobná sdělení o slovním hodnocení jako poslední hřebíček do rakve českého vzdělávacího systému. Ustupování rodičům dětí, které jsou jen líné, se dá překousnout. Rámcové či školní vzdělávací programy a inkluze jako hluboký nesmysl se ještě zvládnout daly. Další výmysly podle mého názoru zcela nekompetentních lidí už ale české školství nemůže ustát.

Doba se mění

Copak na vzdělávacím systému v minulosti bylo něco špatného? Klasické komunistické školství, kdy se učilo na všech školách podle jednotných osnov a děti se sortovaly podle toho, jestli byly chytřejší, nebo nikoli, ještě stálo za to. Ostatně můžeme si vzpomenout, kolik dětí šlo na učňáky. Nebyl problém najít zedníka, instalatéra nebo jakéhokoli jiného člověka, který uměl pracovat rukama. A dnes? Takřka bez šancí.

Ve školství se prostě neustále experimentuje. Jakékoli pokusy typu slovního hodnocení, změn jednotných vzdělávacích programů a zaměřování se hlavně na slabé žáky jsou jednoznačným krokem zpět. Ideální by bylo zrušit zbytečné podružné školské instituce a dosadit do resortu školství učitel s dlouholetou praxí, kteří ještě zažili školství, jež fungovalo.   

Zdroje info: Autor, http://archiv-nuv.npi.cz/index-1.htm, https://www.ucitelskaplatforma.cz,https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-plan-male-deti-uz-na-vysvedceni-nedostanou-znamky-aby-se-prestaly-bat-skoly-222506

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.