Vyšší pokuty, řidičák od sedmnácti a další zamýšlené novinky

auto

Vláda prostřednictvím ministerstva dopravy připravuje novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Dle ní by mohlo být možné mít řidičák již od sedmnácti let či by se mohly zpřísnit pokuty. Stejně tak by se zjednodušil bodový systém. Co dalšího vláda zamýšlí?

Auto od sedmnácti

Pokud novela projde, což je velmi pravděpodobné, pak by měly změny začít platit od 1. ledna 2024. první novinkou by mohl být řidičák pro mladé řidiče od 17 let. Šlo by pouze o řidičáky na osobní automobil a kurz pro toto oprávnění by řidič nebo řidička mohla započít již v 15 a půl letech. Od 17 do svých 18 let by však takový řidič mohl jezdit pouze s dospělou osobou, mentora, která má řidičák alespoň po dobu 10 let.

Změny bodového systému

Od ledna příštího roku by se také měl změnit bodový systém. Přestupky by se měly nyní kategorizovat jen do tří skupin dle závažnosti, a to do skupina za 2, za 4 a za 6 bodů. Vzniklo by tak jednodušší prostředí a zejména by mělo začít platit pravidlo třikrát a dost u méně závažnějších přestupků a dvakrát a dost u těch vážnějších.

Vyšší sazby u závažnějších přestupků

Ministerstvo dopravy také v novele určuje závažnější přestupky, za něž by si měly řidiči při provinění připlatit na správních pokutách. Například za telefon za volantem by mělo být nyní uděleno od 2500 Kč do 3000 Kč, namísto současných maximálně 1000 Kč. Jízda pod vlivem by se měla „prodražit“ na 7000 Kč – 25 000 Kč (nyní 2500 Kč – 20 000 Kč) a za odmítnutí dechové zkoušky lze dle návrhu dostat pokutu až 75 000 Kč namísto dosavadních 50 000 Kč (a zákaz činnosti na 3 roky místo dosavadních 2 let).

Zpřesnění rozmezí pokut

U mnoha pokut návrh novely zákona také počítá se zpřesněním pokut, kdy je aspoň upřesněno rozmezí, v němž se má policista na místě či správní orgán pohybovat, což u mnohých přestupků nyní nebylo a bylo zde až moc velké místo pro správní uvážení. Prostor pro toto správní uvážení je i nyní, avšak zmenšuje se danými intervaly.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/zmena-zakon-provozu-pozemni-komunikacich-novela-2024-pokuty/, https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Moznost-ridit-od-17-let,-ridicak-na-zkousku-a-preh

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.