Zrušení státního svátku kvůli úsporám? I toto řešení má Stanjura nejspíše na stole

Státní vlajka

Státní svátky představují dny, kdy vzpomínáme na různé významné události. Dny, na které se ale těšíme také jako na chvíle odpočinku. Vždyť většina z nás nemusí do práce a může si užívat volné chvíle se svými nejbližšími. Aktuálně máme celkem 13 státních svátků. V souvislosti se škrty a šetřením je ale možné, že bychom měli o nějaký ten svátek méně. Aktuálně se sice neví, zdali půjdou z kola ven třeba Cyril a Metoděj, případně Nový rok, či jiné významné dny, nicméně ministr financí Zbyněk Stanjura si nechal vypracovat analýzu, kolik by se zrušením státního svátku ušetřilo. Málo to není.

Po vzoru Dánska

Dánsko si takovouto analýzu nechalo vypracovat také a zrušilo jeden ze svátků na počátku března. Úspora byla více než solidní, v přepočtu celkem 9 miliard korun. V analýze stojí, že by se výkon ekonomiky zvedl o 0,1 % HDP. Ročně by se tedy v přepočtu do státní kasy dostalo navíc 1,8 miliardy korun. To podle ministra není tolik, aby se musel rozhořet politický boj. Ten by byl nepochybně hodně ostrý. Nepochybně by také firmy díky odvolanému státnímu svátku nezískaly více zakázek.

O smyslu některých svátků ministr pochybuje

Je to tak, v Hospodářských novinách najdeme vyjádření v tom smyslu, že třeba nechápe, proč je 1. květen svátkem práce. Prostě by mu nevadilo některé ze svátků úplně zrušit. Mimo politiky by ale pochopitelně protestovali i mnozí lidé. Vždyť toho volna zas tolik nemáme…

Data ekonoma Kovandy mluví jinak

V Hospodářských novinách je také uváděn názor ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy, který se nedávno vyjádřil v tom smyslu, že zrušením dvou svátků by se ušetřilo 18 miliard korun. Šlo by o zvýšení o 0,8 % HDP. Vždyť v roce 2016 se zaváděl nový státní svátek a mluvilo se o tom, že stát přijde o 0,4 % HDP.

Vždyť přece nejde jen o peníze

Tuto skutečnost je zapotřebí si uvědomit. Svátky mají mnohem hlubší historický podtext. Morální hodnoty se finančními prostředky vyvažovat nedají. Aktuálně by byli naštěstí proti i mnozí koaliční politici. Co se týká státních svátků a jejich počtu, aktuálně se řadíme v Evropě mezi průměr. Zajímavý je počin třeba Polska nebo Belgie, kdy dostanou zaměstnanci den volna navíc v případě, že svátek případně na víkend. Možná by se mělo u nás uvažovat spíše takto.  

Zdroje info: Autor, https://archiv.hn.cz/c1-67181870-zrusit-kvuli-usporam-svatky-stanjura-nechal-udelat-analyzu-zda-se-to-vyplati

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.