Vegetariánský párek není párek, EU je nekompromisní

hamburger

Povinnost přestat používat název pomazánkové máslo byl ve své době symbolem pronikání evropské legislativy do našeho právního řádu. Dnes již to takové kontroverze nebudí a fakt, že se produkt, který není máslem nesmí po másle jmenovat přijde většině spotřebitelů poměrně logický. Stejné kladivo vyhlášek nyní dopadá na vegetariánské potraviny z rostlinných náhražek živočišných produktů.

Rostoucí obliba rostlinných produktů

Právě rostlinné produkty v podobě alternativy produktů živočišných se těší stále rostoucí oblibě mezi spotřebiteli a trh s těmito potravinami roste o desítky procent ročně. Výrobci a prodejci se snaží nové zákazníky nalákat často na maximální podobnost těchto potravin s jejich původními živočišnými potravinami. Velmi často tak ve svých názvech používají slova jako mléko, sýr, párek či burger. Tím se však dostávají do křížku s legislativou a hrozí jim za  to pokuta ve výši až 70 tisíc korun.

toast

Foto: Pixabay

EU i česká legislativa

Obecné nařízení Evropské Unie si každá země zavádí do svého právního řádu v podobě, v jaké uzná za vhodné. To je i případ České republiky, jejíž obchodní inspekce se nyní na matení zákazníků nazýváním rostlinných produktů názvy odkazujícími na ty živočišné soustřeďuje.

Obecně jde vždy především o to, aby názvy výrobků nemátly spotřebitelé tím, že zdůrazňují zmíněnou maximální podobnost s živočišnými produkty, ačkoliv mají úplně jiné složení a tím i výživové hodnoty, nemluvě o jiných požadavcích na kvalitu.

Výrobky jako mandlové mléko nebo vegetariánský párek by tak měly z obchodů zmizet, resp. měly by se přejmenovat. Výrobci však namítají, že pro řadu lidí, kteří živočišné produkty nekonzumují z přesvědčení, bude nyní orientace mezi výrobky obtížnější a budou hůře hledat alternativy.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/mandlove-mleko-ne-vegansky-parek-ano/r~11fe4894be7411ed8d680cc47ab5f122/

https://bezpecnostpotravin.cz/nekdy-nezakonne-oznacovani-alternativnich-vyrobku-rostlinneho-puvodu/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.