Zrušení povinného druhého jazyka jako jediné správné řešení

Jazyk

V nejbližší době se bude rozhodovat o mnoha důležitých záležitostech v rámci změn rámcových vzdělávacích programů. Ministerstvo školství už na těchto změnách pracuje. Poměrně živě se diskutuje o úloze druhého cizího jazyka na základní škole. Aktuálně je povinná. Dva jazyky se vyučují na základních školách již od školního roku 2013-2014. Počet hlasů proti výuce druhého jazyka stále stoupá. Divit se tomuto faktu bohužel nelze.

Nezájem o druhý jazyk je znatelná

Samotní žáci zájem o druhý jazyk pochopitelně nemají. Učí se většinou anglicky a mají pocit, že jim tento hlavní světový jazyk bude stačit. Ve skutečnosti je tomu samozřejmě jinak a jakýkoli další jazyk se hodí. Přesto je třeba říct, že když někdo nechce, prostě se učit se zájmem nebude.

Druhý jazyk nezvládnou

Spousta žáků bohužel není schopna stíhat v češtině, sotva pak děti zvládají angličtinu. Můžete si pak všichni představit, jak to vypadá, když se začnou učit ještě německy, francouzsky nebo jiný cizí jazyk. Prostě chaos a zbytečně strávený čas.

Někteří argumentují pro povinnou výuku druhého cizího jazyka

Argumentů bezesporu není málo. Tím prvním může být fakt, že dětem při povinné výuce něco v hlavě zůstane. Opak je ale pravdou. ten kdo nemá zájem, nenaučí se vůbec ničemu. Je jasné, že znalost jazyka překladače nahradit nemohou. Přesto je třeba opět argumentovat tím, že někteří další jazyk vůbec nezvládnou.  

Druhý jazyk by měl být volitelný

Ideálně pro děti, které o něj mají zájem a hodlají ho studovat. Každý rodič, potažmo dítě, si může konkrétní druhý cizí jazyk ke studiu zvolit. Ostatní děti mohou klidně volit cokoli dalšího. Typická by v tomto ohledu mohla být třeba pracovní výchova. Zapomenout nelze ani na programování nebo cokoli dalšího. Alternativ je hodně. jazykům by se ale učily pouze děti, které by o jejich studium měly zájem.

Zdroje info: https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786795

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-druhy-jazyk-jen-volitelne-zacina-nejvetsi-zmena-vzdelavani-za-20-let-194748

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.