Karenční doba

Zrušení karenční doby. Co od toho čekat?

Poslanecká sněmovna v minulých týdnech zasedla k projednání důležité věci pro všechny zaměstnance. Přehlasovala veto Senátu a schválila tak obnovení vyplácení náhrady mzdy i v karenční době. Zaměstnanci tak budou dostávat peníze i za první tři dny nemocenské.

Podílet se budou zaměstnavatelé

Vyplácení peněz i za první tři dny nemoci by se mohlo všech týkat již v červenci tohoto roku. Jak to bude vypadat? Vlastně stejně, jako s ostatními dny (od 4. dne nemoci) při nástupu na nemocenskou. První tři dny není vyplácena náhrada mzdy od státu, nýbrž od zaměstnavatele. To znamená, že právě jich se změna zákona bude týkat. Podnikatelé na skutečnosti, že jim přidělá více škody než užitku, upozorňovali, avšak marně. Útěchou jim tedy buď alespoň povinného pojistného za pracovníka na nemocenském pojištění.

Zneužívalo se marodění?

Jedním z hlavních argumentů při zavádění karenční doby před 11 lety bylo hlavně zneužívání nemoci pro nechození do práce. Politická scéna i odborníci na tuto problematiku však nemluví jasně. Existují zastánci a podporovatelé teorie i stejně velká skupina odpůrců. Již od svého vzniku šlo také o epicentrum politického tření, když již v roce 2009 bylo ustanovení sociálními demokraty vneseno až na půdu Ústavního soudu. Zákon však přežil. Nepřežil však již pozdější snažení sociálních demokratů v roce 2017. Právě tím podmínila ČSSD svůj vstup do vlády. Teď se tedy povedlo a zaměstnanci budou mít nahrazenou mzdu již v prvních dnech nemoci.

Výpočet náhrady

Náhrada za dny, kdy jste nemocní, se vypočítává jako 60 % průměrného hodinového výdělku. Tento příjem se však snižuje přes redukční hranice. Při vyplácení se tak zjistí, kolik v průměru vyděláte a tyto hodnoty se sníží o aktuálně a pevně dané hranice. Pro rok 2019 jsou následující:

a)       ze 190,75 Kč/hod se počítá 90 %,

b)      ze 190, 75 – 286,13 Kč/hod se počítá 60 %,

c)       z 286,13 -572,25 Kč/hod se počítá 30%

d)      a nad 572,25 Kč se již nepřihlíží.

Z redukované částky se poté vypočte 60 %, které jsou nahrazovány.

2 komentáře

  1. Jarek Odpovědět

    V Německu platí zaměstnavatel prvních 6 týdnů 100% a žádný nebrečí že zkrachuje. Takže buď u nás máme tak neschopné podnikatele a nebo lžou a jen se na dělnících obohacují.

    1. moje jméno Odpovědět

      Jarku. Já jsem zaměstnanec a i tak je mi blivno ze Tvého názoru. Proč nepodnikáš? Možná by jsi na tuto věc hodně změnil názor. Jsi ale možná jen hloupý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *