Jak bude vypadat nové oddlužení?

V minulých týdnech se velmi řešila jedna změna, kterou odhlasovali poslanci v parlamentu. Přehlasovali totiž senátní návrh nového insolvenčního zákona a prosadili tak svou vlastní verzi. Tato důležitá kodifikace byla tedy novelizována. Jaké změny přináší? Vyřeší stávající problémy lidí v exekuci? Pojďme se na některé novinky podívat.

Jaká bude hranice pro splacení dluhů

Novela bude účinná čtyři měsíce od podpisu prezidenta. Počítá se tedy s prvním čtvrtletím tohoto roku. Pokud se ptáte, zda pořád zůstane hranice 30 % pro splacení dluhů, tak ano. Bude však trošku jiná než dnes. Dlužníci ale nebudou muset již soudům dokazovat, že mají na to, aby splatili 30 % svých dluhů. Naopak, po konci procesu oddlužení budou muset dokázat, že udělali vše pro to, aby tuto část splatili. To je však kritizovaná část novely. Dlužník dopředu neví, zda bude jeho proces schválen soudem a on bude tedy oddlužen. Soudy také nemusí vždy rozhodovat stejně, a proto se může stát, že při snaze nebude jeho návrh schválen. Nebude oddlužen, akorát zaplatí na poplatcích více a zpětně se mu dopočítá příslušenství – tedy úroky z prodlení.

Za sedm let zánik dluhů?

Ani tato věc, kterou prosazoval bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, zde nakonec nebude, protože ji poslanci neschválili. Mělo jít o to, že po sedmi let v oddlužení se všechny dluhy „vymažou“. A to i když nebude odměněn insolvenční správce. V novele však figuruje pětiletá a tříletá doba. Kdo během tří let splatí 60 % dluhů, je předčasně oddlužen. A to i přesto, že by byl v pětiletém období schopen splatit všechny dluhy. To dle některých kritiků nesmyslně krátí práva věřitelů.

Řeší se zde vysoké úroky?

Do jisté míry ano. Insolvenční zákon totiž upravuje pořadí, tedy prioritu, pohledávek, které mají být uspokojeny. Ty z dluhů, jejichž příslušenství (sankce, penále, úroky) převyšují jistinu (holý dluh, částku, kterou jste si půjčili), budou podřízené těm, které takové vlastnosti nemají. Tyto dluhy budou tedy splácené až poslední. To může motivovat i věřitele, aby si použití takto sankcionovaných půjček rozmysleli. 

3 komentáře

 1. Jaroslava Odpovědět

  Mam insolvenci jsem duchodce je to tezke co me pridaji seberou vsechno meli by duchodcum to upravit i kdyz je to povoleno 5 let je moc dlouho

 2. Bedřich Dvořák Odpovědět

  Jsem v konkurzu i když mi soud nejdříve schválil odlužení.Portom se někdo přičinil a změnili to na konkurz.
  Přidali mi cca 900 Kč v lednu k důchodu a v únoru většinu zase sebral insolvenční správce.Takových lidí jsou stovky tisíc. V konkurzu mi prodali majetek hluboko pod cenou i když na počátku insolvence schůze věřitelů konstatovala,že mám dostatečný majetek a vše bude splaceno. Jenže se prodávalo za 10-20 % hodnoty. Trvá to již celkem 14 roků !!!!

 3. Martina Odpovědět

  Dobry den, můj přítel mě dostal do dluhu, mám 4 děti a 8 milionů dluh, nastoupila jsem hpp a ne havaj mi životní minimum, asi už tak budu žít čelí život jelikož abych mohla jít do insolvence musela bych vydělávat 40 tis měsíčně. Nějaká ráda?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *