nezamestnanost
10.2.2019
Kategorie: Aktuality, Novinky, Právo

Jak bude vypadat nové oddlužení?

V minulých týdnech se velmi řešila jedna změna, kterou odhlasovali poslanci v parlamentu. Přehlasovali totiž senátní návrh nového insolvenčního zákona a prosadili tak svou vlastní verzi. Tato důležitá kodifikace byla tedy novelizována. Jaké změny přináší? Vyřeší stávající problémy lidí v exekuci? Pojďme se na některé novinky podívat.

Jaká bude hranice pro splacení dluhů

Novela bude účinná čtyři měsíce od podpisu prezidenta. Počítá se tedy s prvním čtvrtletím tohoto roku. Pokud se ptáte, zda pořád zůstane hranice 30 % pro splacení dluhů, tak ano. Bude však trošku jiná než dnes. Dlužníci ale nebudou muset již soudům dokazovat, že mají na to, aby splatili 30 % svých dluhů. Naopak, po konci procesu oddlužení budou muset dokázat, že udělali vše pro to, aby tuto část splatili. To je však kritizovaná část novely. Dlužník dopředu neví, zda bude jeho proces schválen soudem a on bude tedy oddlužen. Soudy také nemusí vždy rozhodovat stejně, a proto se může stát, že při snaze nebude jeho návrh schválen. Nebude oddlužen, akorát zaplatí na poplatcích více a zpětně se mu dopočítá příslušenství – tedy úroky z prodlení.

Za sedm let zánik dluhů?

Ani tato věc, kterou prosazoval bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, zde nakonec nebude, protože ji poslanci neschválili. Mělo jít o to, že po sedmi let v oddlužení se všechny dluhy „vymažou“. A to i když nebude odměněn insolvenční správce. V novele však figuruje pětiletá a tříletá doba. Kdo během tří let splatí 60 % dluhů, je předčasně oddlužen. A to i přesto, že by byl v pětiletém období schopen splatit všechny dluhy. To dle některých kritiků nesmyslně krátí práva věřitelů.

Řeší se zde vysoké úroky?

Do jisté míry ano. Insolvenční zákon totiž upravuje pořadí, tedy prioritu, pohledávek, které mají být uspokojeny. Ty z dluhů, jejichž příslušenství (sankce, penále, úroky) převyšují jistinu (holý dluh, částku, kterou jste si půjčili), budou podřízené těm, které takové vlastnosti nemají. Tyto dluhy budou tedy splácené až poslední. To může motivovat i věřitele, aby si použití takto sankcionovaných půjček rozmysleli. 

3 komentářů
  1. Jaroslavakarvina@serznam.cz'
  2. bedrichdvorak@email.cz'
  3. vrbovcovamarti@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *