Dohoda o provedení práce vs. dohoda o pracovní činnosti – jaký je v nich rozdíl?

Pokud jste někdy pracovali brigádně, pravděpodobně jste se s jednou z těchto dohod setkali. Jejich název se nám může zdát podobný, což je také důvod, proč si spousta lidí tyto dohody plete. Obě dohody mají svá různá omezení a výhody i nevýhody. Proto se v dnešním článku zaměříme na to, jaký je mezi těmito dvěma dohodami rozdíl.

Co je pro dohody společné?

Obě dohody se používají pro pracovní dobu, která má být kratší než klasická 40hodinová pracovní doba v rámci pracovní smlouvy na hlavní pracovní poměr. Jedná se tedy o smlouvy, které se podepisují v rámci brigády. Jejich výhodou pro zaměstnavatele je, že do určité výše se nemusí platit odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) se uzavírá na maximální počet 20 hodin týdně. Aby zaměstnanec ani zaměstnavatel nemusel odvádět sociální a zdravotní pojištění, musí být jeho mzda nižší než 3000 Kč za měsíc. Z toho tedy vyplývá, že práci na základě této dohody můžete vykonávat pravidelně celý rok, jen si musíte dát pozor na to, abyste nepřekročili týdenní limit hodin.

Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce (DPP) umožňuje odpracovat 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za rok. Takových dohod ale můžete mít více u různých zaměstnavatelů. Povinné odvody neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel v případě, že jeho hrubá mzda byla menší než 10 000 Kč. Tato dohoda se hodí pro jednorázové nebo sezónní brigády, kdy omezená doba 300 hodin za rok bude splněna. Pokud byste chtěli v brigádě pokračovat i nad rámec 300 hodin pro stejného zaměstnavatele, bude potřeba uzavřít jiný druh pracovní smlouvy – například dohodu o pracovní činnosti.

Komu se dohody vyplatí?

Pokud jde o zaměstnance, pak jsou dohody výhodné pro ty, kteří již mají uzavřenou pracovní smlouvu někde jinde nebo osoby, za které platí zdravotní pojištění stát. Jde o studenty, důchodce, ženy na mateřské dovolené nebo osoby na rodičovské dovolené.

1 komentář

  1. kurimska@seznam.cz'Michaela Kuřímská Odpovědět

    Dobrý den, dosud se neplatilo u dohody o provedení práce soc. a zdr. pojištění do 10 tisíc nebo pokud hrubá mzda byla rovna 10 tisícům. Došlo tedy ke změně? Kdy a jakým zákonem nebo novelou. Prosím o sdělení změn na moji mailovou adresu, Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *