Zpřísněné podmínky pro předčasný důchod aneb Lze očekávat vyšší zájem o tzv. předdůchod

senior

Zatímco loni bylo výhodné odejít do předčasného důchodu, tak letos je tomu naopak. A pro řadu i nereálné, neboť nesplňují nové podmínky. Kdo chce jít do předčasné penze, může využít tzv. předdůchod. Má sice řadu výhod, ale jedno velké minus. Jak funguje a kdo ho může využít?

Co dělat, pokud chcete jít dříve do penze? Řešení nabízí tzv. předdůchod. Někteří odborníci se domnívají, že vzhledem k novým podmínkám pro odchod do předčasného důchodu, bude vyšší zájem právě o tzv. předdůchod. Jenže to má jedno velké ale.

Záměr zpřísněných podmínek pro předčasný důchod

Od října jsou zpřísněná pravidla pro odchod do předčasného důchodu. Zájemce o něj může požádat nejdříve 3 roky před řádným důchodem. Rovněž vypočtená výše penze je nižší než podle dřívějších pravidel, jedná se řádově o stokoruny měsíčně.

Vláda novými pravidly údajně reaguje na prodlužující se průměrnou délku dožití, tak i dobu strávenou v důchodu. Stejně tak nové podmínky, které jsou přísnější, jsou reakcí na budoucí očekávaný nárůst důchodců, kdy do penze začnou odcházet silné ročníky 70. let.

A tak s důchody v alespoň aktuální výši v poměru ke kupní síle nemají lidé do budoucna počítat. Už nyní stát zpomaluje jejich růst, a to navíc za prodlužování věku nároku odchodu do řádného důchodu. Záchranou se tak může stát předdůchod. Jenže jen pro někoho. Proč a pro koho?

Na předdůchod je třeba mít naspořeno

S předdůchodem lze tak odejít do penze i 5 let před řádným důchodem. Musí však trvat minimálně 2 roky, maximálně 5 let. Jen je třeba mít na něj naspořeno. Což je jedna z největších překážek a problém, proč si ho řada osob nemůže dovolit. Na předdůchod je nutné mít naspořeno v penzijním spoření. Platí se totiž z vlastních úspor.

Zájemce musí mít přinejmenším 5 let penzijní spoření, ať už doplňkové spoření, nebo penzijní připojištění. A zároveň musí mít naspořeno tolik, aby měsíčně vyplácená penze byla minimálně na 30 % průměrné mzdy dané státem, což je pro letošní rok zhruba 12 tisíc korun. Předdůchod penzijní společnosti klientům vyplácí nejprve po 60 měsících spoření, nejdříve 5 let před dosažením věku odchodu do řádného důchodu. V době pobírání předdůchodu z doplňkového penzijního spoření nemusíte platit zdravotní ani sociální pojištění. Není třeba mít ani obavy z krácení pozdějšího řádného státního důchodu.

Zdroj: https://www.penize.cz/doplnkove-penzijni-sporeni/446408-predduchod-bude-zadanejsi-mini-penzijni-spolecnost-kdo-ho-muze-vyuzit

https://www.idnes.cz/finance/penze/duchod-predduchod-podminky-partners.A231001_133313_penze_frp

Náhledové foto: Pixabay