Drama na americkém pracovním trhu: I přes volná pracovní místa mají lidé se záznamem v trestním rejstříku problém najít si práci

Vězení

Navzdory milionům volných pracovních míst je hledání zaměstnání pro jedince se záznamem v trestním rejstříku složitým úkolem. I když zaměstnavatelé vyjadřují větší ochotu zaměstnávat tyto pracovníky ve stále přísnějším pracovním trhu, setkávají se uchazeči o zaměstnání s množstvím překážek. Ať už je to nedostatek školení nebo regulace, cesta k stabilnímu zaměstnání je pro mnohé z nich dlouhá a náročná.

Trh práce

V současné americké ekonomice, kde je historicky nízká nezaměstnanost a miliony volných pracovních míst, najdeme dva odlišné příběhy. Pro ty s čistým trestním rejstříkem je to zlatá éra, zatímco pro ty s trestným rejstříkem je to boj.

Tonya Jones, žena z Clevelandu, prošla za poslední tři roky sérií pohovorů. Byla však opakovaně odmítána kvůli trestu za podvod s potravinovými lístky, který na ní byl uvalen.

Překážky na cestě k zaměstnání

Ačkoli zaměstnavatelé vykazují zvýšený zájem o zaměstnávání jedinců s trestným rejstříkem, zejména v sektorech, kde je nedostatek pracovní síly, stále existují značné překážky. Jednou z nich je nedostatek školení a podpory při hledání práce, což je pro mnohé z nich hlavní překážkou.

Dion Johnson byl zaměstnán v New Yorku a New Jersey jako uklízeč na letišti LaGuardia. Po měsíci byl však propuštěn, když kontrola odhalila jeho minulost. Johnson má totiž v trestním rejstříku šestiletý trest za nelegální držení zbraně.

Další kámen úrazu

V mnoha státech je vydávání licencí pro některé profese omezeno pro ty s trestným rejstříkem, což vytváří další překážky, i když jsou zaměstnavatelé ochotni je zaměstnat.

V Texasu může být například zamítnuta žádost o profesní licenci pro elektrikáře nebo řidiče odtahového vozidla, zatímco v Arizoně nemohou odsouzení získat licenci k provozování realitní činnosti během probační doby.

Světlo na konci tunelu

Některé státy a organizace už začaly nabízet řešení. V Michiganu je poptávka po vězních, kteří byli vyškoleni prostřednictvím programu Vocational Village, tak velká, že úřady nestíhají reagovat na počet žádostí od zaměstnavatelů.

Zdroje info: X, https://www.nbcnews.com/politics/finding-jobs-with-criminal-record-hard-despite-millions-of-openings-rcna120082

Náhledové foto: Pixabay