Půjčka u Zonky

Zonky: Zkušenost hovoří pro i proti

Zonky – jedna ze společností, které nabízejí poskytování takzvaného P2P úvěru. Jde o to, že lidem půjčují lidé, jak to ostatně stojí i ve sloganu této společnosti. Jaké jsou však klady a naopak zápory takového druhu půjčování? To se dnes budeme pokoušet zjistit.

Půjčka od Zonky

Jak tedy funguje Zonky? Jde o takzvaný Peer-to-peer princip. Tedy klienti půjčují klientům. Peníze poskytují tedy soukromí investoři, které Zonky sdružuje a mezi které se můžete registrovat i vy.  Peníze si půjčíte přes internetové stránky a na nich si vybíráte i z nabídek s úrokovými sazbami. Například statistiky za minulý rok hovoří jasně – Zonky jsou asi oblíbeným typem půjčování si. Lidé si loni půjčili přes tuto společnost více než 400 milionů korun.

Klady? Nižší rizika a úroky

Zmíníme tedy klady takového financování. Mezi hlavní plus patří většinou nízký úrok. Zonky půjčka totiž má takové podmínky, že si můžete vybrat úrokové sazby, ty pak bývají většinou nižší než v jiných bankovních i nebankovních společnostech. Je to také zapříčiněno tím, že společnost, jako taková, má zisk pouze z vedení, správy a administrace jednotlivých úvěrů. Provozní náklady jsou v porovnání s bankami velmi nízké. Nabízejí tedy věřitelům vyšší výnosy. Dlužníkům pak nižší úrok.

Menší riziko

Druhým kladem je určitě nižší riziko. Obvykle totiž úvěr neposkytuje jen jediná osoba, ale na půjčku se takzvaně složí více lidí, kteří se podílí menšími částkami. Pro investory se tak snižuje riziko investice, pro případy, že dlužník nebude schopen půjčku splácet. Zkušenost se Zonky je pak taková, že většina půjček splacená je a investoři z nich mají výnosy.

Zápor – investice

Pokud jste někdy četli recenze na Zonky, možná jste tam nenašli i druhý pohled na věc. Zmíníme mínus, který je nevýhodou pro investory, nikoli pro dlužníky. Samozřejmě, pokud někomu půjčujete peníze jakýmkoli způsoben, musíte počítat s tím, že dlužník přestane splácet a takové riziko se objevuje i u Zonky. Proto doporučujeme nedávat na každou půjčku horentní sumy a čekat na výnos. Spíše rozdělte svůj kapitál mezi mnoho půjček a na menší částky. Tak se toto riziko zmenší.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *