Znáte sektorovou daň? Na koho se bude vztahovat?

Vláda v současné době uvažuje o tzv. sektorové dani. Měla by se vztahovat na určitý sektor české ekonomiky. Může se jednat o banky, telekomunikace, pojišťovny nebo i jiný sektor. Jedná se o speciální daň, díky které chce vláda získat peníze navíc – podle Jany Maláčové, ministryně práce a sociálních věcí, tyto peníze budou použity pro rodiny s dětmi a důchodce.

Sektorová daň pro banky

Podle Jany Maláčové je Česká republika z hlediska daní pro banky velice příznivá. Banky si mohou snadno a poměrně hodně vydělat, aniž by z toho museli odvádět nějaké daně. Proto je potřeba rozložit tento výdělek tak, aby na jedné straně nebyla bohatá korporace a na straně druhé rodina, která nemá kde bydlet. Otázkou ale je, zda tuto daň zase nezaplatí koncoví klienti.

Jak to tedy bude?

Proti takové sektorové dani se ale staví ministryně financí, Alena Schillerová. Ta chce peníze do státního rozpočtu najít jinde. Rozhodnutí tak bude na premiérovi Andreji Babišovi. Jaký je jeho názor je ale poměrně složité říct, protože sám premiér v této problematice zatím nemá jasno. V jednu chvíli sektorovou daň kategoricky odmítá, aby následující týden připustil, že by jistým řešením byla. A v následujícím týdnu přijde z řešením jako z pohádky – banky mohou dobrovolně přispívat do Fondu národního rozvoje – a to až ve výši 20 % ze svých dividend.

Koho se může sektorová daň týkat?

Avšak banky nejsou jediným odvětvím, které se může sektorové dani obávat. Ohroženy jsou také pojišťovny, kterým by měly být zdaněny technické rezervy. Pro technologické společnosti byla vymyšlena také speciální daň, které se říká digitální daň. Ekonomové se ale shodují na tom, že zavedení sektorové daně může spíše uškodit, protože odradí potenciální zahraniční investory.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *