zavazadla3

Ztracené vs. zpožděné zavazadlo

Vycestovat na dovolenou letadlem už je dnes poměrně běžné. A právě při tomto druhu cestování dochází k nejčastějším problémům se zavazadly – ať už mluvíme o fyzickém poškození zavazadel nebo dokonce o ztrátě zavazadla. Právě ztráta zavazadla je mnohem horší a zejména na cestě na dovolenou, protože v zavazadle máte všechny potřebné věci. V případě, že jste pojištěni, je důležité vědět, na co máte nárok.

Reklamujte ihned na letišti

V případě, že se nedočkáte příjezdu svého zavazadla, je důležité, abyste to oznámili ihned na letišti. Hledejte nápis baggage claim nebo lost baggage/luggage. K tomuto účelu budete potřebovat letenku a ústřižek ze zavazadla, který vám na ni nalepili. Právě tento ústřižek je identifikací vašeho zavazadla. Vypíšete spolu dokument, dostanete telefonní číslo, na kterém se můžete informovat o stavu reklamace, popřípadě vám ztracené zavazadlo dovezou.

Kompenzace za zpoždění zavazadla

Když zjistíte, že vaše zavazadlo nedorazilo a vaše dovolená právě začíná, je to nepěkné zjištění. Lhůta, za kterou se zavazadlo považuje za ztracené, je 21 dní. Jen málokterá dovolená trvá tak dlouho. Avšak určitý nárok na kompenzaci přece jen máte. Letecká společnost vám proplatí nezbytně nutné potřeby, bez kterých se po dobu zpoždění zavazadla neobejdete. Jedná se o hygienické potřeby a základní ošacení (nikoli luxusních značek). Tento nárok trvá do 21 dnů od obdržení zavazadla.

Ztracené zavazadlo

V drtivé většině případů letecká společnost zavazadlo najde a doručí. Avšak pokud se ani po 21 dnech zavazadlo nenajde, pak se považuje za ztracené. A v takovém případě už vám přepravní společnost musí nahradit všechno, co jste v zavazadle měli – ovšem za cenu, která odpovídá opotřebení věci a v maximální částce 4965 SDR (Special Drawing Right), což je asi 1300 EUR (tedy 33 000 Kč). Ztracené zavazadlo můžete reklamovat do dvou let od data na prvním nebo posledním úseku cesty.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *