Půjčky

Změny v zákonech: Jak se vyznat v nabídce půjček?

Nový zákon o spotřebitelském úvěru se přímo dotkl půjček všech druhů, tedy také takzvaných mikropůjček, které dosud nebyly regulovány. Ty si získaly popularitu v posledních letech a byly často zneužívány lichváři a nezodpovědnými poskytovateli úvěrů.

I v současné době je ale potřeba při výběru poskytovatele mikropůjčky dobře zvažovat a vybírat obezřetně – velká většina z nich jsou rizikoví poskytovatelé. Rozdíly u těch bezpečných jsou potom především v ceně půjčky.

Mikropůjčky jsou nyní bezpečnější

Dříve nové mikropůjčky vznikaly doslova jak na běžícím pásu. Vlastnili je však pochybní lidé a byly provozovány různými neověřenými společnostmi. Nový zákon o spotřebitelských úvěrech si na ně však došlápl a přinesl již první výsledky – snižuje se počet poskytovatelů mikropůjček a zůstavají jen ty bezpenější, jelikož musí získat licenci od ČNB.

Právě mikropůjčky stály často na počátku úvěrových problémů spotřebitelů, kteří následně končili v nejrůznějších poradnách při finanční tísni. Nyní však ustal nárůst nových produktů či společností a trh se začíná pomalu konsolidovat.

Pro půjčky do 5 tisíc korun totiž nově platí stejná pravidla jako pro ostatní půjčky a úvěry. Pokud se tak ukáže, že si poskytovatel půjčky neověřil schopnost dlužníka splácet, může finanční arbitr označit úvěrovou smlouvu za neplatnou.

Čeho si všímat při výběru půjčky?

Přes změnu k lepšímu jsou na trhu stále stovky poskytovatelů mikropůjček. Spotřebitelé by tak měli být ostražití a vybírat si opravdu pečlivě, jen malé množství z nabídek je totiž opravdu bezpečné.

Výběr finanční společnosti byste však neměli podcenit ani v případě, že si chcete půjčit jen několik tisíc. Soustředit byste se měl především na následujících 5 faktorů:

  1. Dobrá volba společnosti. Prověřte si, kdo za nabídkou skutečně stojí. Prověřte si společnost, co o sobě říká a kde má sídlo.
  2. Ověřte si dostupné recenze a hodnocení na internetu. Avšak nevěřte každému slovu, některá hodnocení mohou být podvrh.
  3. Spočítejte si skutečnou cenu, jakou zaplatíte. Dejte také pozor na to, jak je dlouhá doba splatnosti. Ne každá mikropůjčka je na měsíc, některé mohou být pouze na týden.
  4. Dobře pročtete smlouvu a další ujednání. Všímejte si především toho, jaká máte práva, a jaké povinnosti. Lépe je vyhnout se těm poskytovatelům, kteří mají ve smlouvě stále rozhodčí doložku.
  5. Hlídejte si možné sankce a poplatky. Kromě ceny se podívejte také na to, kolik zaplatíte, pokud budete potřebovat posunout dobu splatnosti, a kolik vás bude stát prodlení se splácením. Nezapomeňte i v tomto případě sledovat, o jaké období se jedná.

I zákonem regulované společnosti z vás mohou chtít dostat zbytečně mnoho peněz navíc. Proto doporučujeme nepodcenit výběr a věnovat jejich hledání dostatek času.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *