Změny v oblasti oddlužení: Jednoznačně vstřícnější krok ke dlužníkům

Oddlužení

Lidí, kteří se dostávají do finančně hodně nepříznivé situace, je stále vcelku hodně a lze říct, že jich postupně přibývá. Ne všichni si jsou ale schopni poradit. Buď nedokážou své dluhy konsolidovat, nebo neví, jak řešit osobní bankrot. Najdou se ovšem i takoví, kteří se dostávají do takové situace, že fakticky na osobní bankrot ani nedosáhnou. Tuto situaci chce stát řešit, což dokladuje i fakt, že sněmovnou prošla úprava týkající se právě oddlužení. O jaké novinky se jedná?

Jednoznačně mírnější pravidla

Přesně tak, aktuální platná zákonná norma hovoří o tom, že soud povoluje vyhlášení osobního bankrotu v momentu, kdy je schopen dlužník dokázat, že za 5 let splatí 30 % svého aktuálního dluhu. Ani víc, ani méně. Nyní se situace mění. Dlužník se musí stále snažit v pětiletém období zaplatit 30 % svého dluhu, nicméně nedokáže-li to, insolvenční soud ještě prozkoumá jeho chování. Jestli uzná, že pro splacení dluhu udělal maximum, zbytek se mu promíjí. Soud jinak povolí i tříletou variantu oddlužení s tím, že dlužník splatí celkem 60 % svého dluhu.

Mírnější pravidla i pro invalidy a důchodce

I u obou těchto skupin obyvatel se dočkáme zmírnění a do jisté míry zvýhodnění celého procesu. Splácet budou také jen 3 roky a jako záruka bude stačit taktéž ona maximální snaha o umoření stanovené části dluhu. Počítat ale musí s tím, že osobní bankrot musí vyhlásit až poté, co začne platit nový zákon!

Co si od těchto kroků zákonodárci slibují?

Jednoznačně snížení počtu exekucí a naopak stoupnutí počtu vyhlášení osobních bankrotů. Dalším pozitivem by měla být do jisté míry eliminace práce načerno. Ta se stává tradičním společníkem většiny lidí, kterým hrozí exekuce.

Kdy a jestli vůbec začne novela insolventního zákona platit?

Ještě není vyhráno! Změny musí být totiž ještě posvěceny prezidentem a senátem. Pokud vše legislativním procesem úspěšně projde, začne novela platit od druhého čtvrtletí v roce 2019.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.