Oddlužení

Změny v oblasti oddlužení: Jednoznačně vstřícnější krok ke dlužníkům

Lidí, kteří se dostávají do finančně hodně nepříznivé situace, je stále vcelku hodně a lze říct, že jich postupně přibývá. Ne všichni si jsou ale schopni poradit. Buď nedokážou své dluhy konsolidovat, nebo neví, jak řešit osobní bankrot. Najdou se ovšem i takoví, kteří se dostávají do takové situace, že fakticky na osobní bankrot ani nedosáhnou. Tuto situaci chce stát řešit, což dokladuje i fakt, že sněmovnou prošla úprava týkající se právě oddlužení. O jaké novinky se jedná?

Jednoznačně mírnější pravidla

Přesně tak, aktuální platná zákonná norma hovoří o tom, že soud povoluje vyhlášení osobního bankrotu v momentu, kdy je schopen dlužník dokázat, že za 5 let splatí 30 % svého aktuálního dluhu. Ani víc, ani méně. Nyní se situace mění. Dlužník se musí stále snažit v pětiletém období zaplatit 30 % svého dluhu, nicméně nedokáže-li to, insolvenční soud ještě prozkoumá jeho chování. Jestli uzná, že pro splacení dluhu udělal maximum, zbytek se mu promíjí. Soud jinak povolí i tříletou variantu oddlužení s tím, že dlužník splatí celkem 60 % svého dluhu.

Mírnější pravidla i pro invalidy a důchodce

I u obou těchto skupin obyvatel se dočkáme zmírnění a do jisté míry zvýhodnění celého procesu. Splácet budou také jen 3 roky a jako záruka bude stačit taktéž ona maximální snaha o umoření stanovené části dluhu. Počítat ale musí s tím, že osobní bankrot musí vyhlásit až poté, co začne platit nový zákon!

Co si od těchto kroků zákonodárci slibují?

Jednoznačně snížení počtu exekucí a naopak stoupnutí počtu vyhlášení osobních bankrotů. Dalším pozitivem by měla být do jisté míry eliminace práce načerno. Ta se stává tradičním společníkem většiny lidí, kterým hrozí exekuce.

Kdy a jestli vůbec začne novela insolventního zákona platit?

Ještě není vyhráno! Změny musí být totiž ještě posvěceny prezidentem a senátem. Pokud vše legislativním procesem úspěšně projde, začne novela platit od druhého čtvrtletí v roce 2019.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

4 komentáře

 1. paj47@email.cz'Pavel štěpán Odpovědět

  dobrý den,jsem již třetím rokem v insolveci kterou mně povoli soud jaem důchdce a zjímalo by mně zda-li o schválení nového zákona o osobním bankrotu se mně bude týkat nějaká změna,Děkuji Vám za odpověd! štěpán.

 2. Tomasconka@seznam.cz'Tomas Odpovědět

  Mě by zajímalo jestly to bude taky platit pro lidi který jsou na sociální dávkách nebo na úřadu práce protože na to třeba nemají na zaplacení i na insolvenci.jak todle my vláda Přemysl ??? Děkuji

 3. yoplan@seznam.cz'Jan Odpovědět

  Dobrý den jsem v insolvenci jestli se to da takto nazvat od roku 2009 prodali můj veškerý nemovitý majetek a když jsem požádal tento rok o ukončení insolvence tak mne začali srážet z platu s tím že jsem vše nezaplatil, když žádám svoji správkyni o sdělení výše splátky tak se mnou nekomunikuje nevím co mám dělat. Děkuji Vám za odpověď Jan

 4. davidfrantisak@seznam.cz'david Odpovědět

  dobry den mam zapaltit soudem 30%dluhu mam vysoky plat za uz mam z 30%mam 18%budu muset paltit 5let nebo se muže splatit dřive děkuji za odpověd

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *