Oddlužení

Změny v oblasti oddlužení: Jednoznačně vstřícnější krok ke dlužníkům

Lidí, kteří se dostávají do finančně hodně nepříznivé situace, je stále vcelku hodně a lze říct, že jich postupně přibývá. Ne všichni si jsou ale schopni poradit. Buď nedokážou své dluhy konsolidovat, nebo neví, jak řešit osobní bankrot. Najdou se ovšem i takoví, kteří se dostávají do takové situace, že fakticky na osobní bankrot ani nedosáhnou. Tuto situaci chce stát řešit, což dokladuje i fakt, že sněmovnou prošla úprava týkající se právě oddlužení. O jaké novinky se jedná?

Jednoznačně mírnější pravidla

Přesně tak, aktuální platná zákonná norma hovoří o tom, že soud povoluje vyhlášení osobního bankrotu v momentu, kdy je schopen dlužník dokázat, že za 5 let splatí 30 % svého aktuálního dluhu. Ani víc, ani méně. Nyní se situace mění. Dlužník se musí stále snažit v pětiletém období zaplatit 30 % svého dluhu, nicméně nedokáže-li to, insolvenční soud ještě prozkoumá jeho chování. Jestli uzná, že pro splacení dluhu udělal maximum, zbytek se mu promíjí. Soud jinak povolí i tříletou variantu oddlužení s tím, že dlužník splatí celkem 60 % svého dluhu.

Mírnější pravidla i pro invalidy a důchodce

I u obou těchto skupin obyvatel se dočkáme zmírnění a do jisté míry zvýhodnění celého procesu. Splácet budou také jen 3 roky a jako záruka bude stačit taktéž ona maximální snaha o umoření stanovené části dluhu. Počítat ale musí s tím, že osobní bankrot musí vyhlásit až poté, co začne platit nový zákon!

Co si od těchto kroků zákonodárci slibují?

Jednoznačně snížení počtu exekucí a naopak stoupnutí počtu vyhlášení osobních bankrotů. Dalším pozitivem by měla být do jisté míry eliminace práce načerno. Ta se stává tradičním společníkem většiny lidí, kterým hrozí exekuce.

Kdy a jestli vůbec začne novela insolventního zákona platit?

Ještě není vyhráno! Změny musí být totiž ještě posvěceny prezidentem a senátem. Pokud vše legislativním procesem úspěšně projde, začne novela platit od druhého čtvrtletí v roce 2019.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

4 komentáře

 1. Pavel štěpán Odpovědět

  dobrý den,jsem již třetím rokem v insolveci kterou mně povoli soud jaem důchdce a zjímalo by mně zda-li o schválení nového zákona o osobním bankrotu se mně bude týkat nějaká změna,Děkuji Vám za odpověd! štěpán.

 2. Tomas Odpovědět

  Mě by zajímalo jestly to bude taky platit pro lidi který jsou na sociální dávkách nebo na úřadu práce protože na to třeba nemají na zaplacení i na insolvenci.jak todle my vláda Přemysl ??? Děkuji

 3. Jan Odpovědět

  Dobrý den jsem v insolvenci jestli se to da takto nazvat od roku 2009 prodali můj veškerý nemovitý majetek a když jsem požádal tento rok o ukončení insolvence tak mne začali srážet z platu s tím že jsem vše nezaplatil, když žádám svoji správkyni o sdělení výše splátky tak se mnou nekomunikuje nevím co mám dělat. Děkuji Vám za odpověď Jan

 4. david Odpovědět

  dobry den mam zapaltit soudem 30%dluhu mam vysoky plat za uz mam z 30%mam 18%budu muset paltit 5let nebo se muže splatit dřive děkuji za odpověd

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *