Jaké jsou možnosti plateb přes internet?

Mastecard

Pokud často nakupujete zboží nebo služby na internetu, určitě jste narazili na to, jak vlastně zaplatit. Někdo pořád dává přednost platbou až při převzetí, někdo platí přes internet. Pojďme se podívat na všechny možné způsoby, jak na internetu platit.

Jaké jsou způsoby

Jak tedy dnes zaplatit u obchodníků na internetu? Stále se ještě asi nejhojněji využívá dobírka. Jde asi o třetinu případů. Je to logické, i platba na dobírku má své výhody. Platíte, až při přebírání zboží a můžete nezaplatit, čímž se od kupní smlouvy odstupuje. V poslední době se však trochu oslabuje pozice dobírky. Jsou zde i jiné populární způsoby. Druhým způsobem je velmi podobné placení při převzetí, které se nejčastěji používá, když si koupíte něco na e-shopu a vyzvednete si to v kamenné prodejně. Trend, který má však největší nárůst jsou určitě online platby.

Platba kartou online

Jde o jednoduchou metodu, kdy zaplatíte přímo jen napsáním údajů vaší karty. K tomu můžete použít jakoukoli – debetní nebo kreditní. Musíte se však ujistit, že karta má takové platby povolené. Pokud ne, lze to snadno napravit na pobočce. Platba takovým způsobem však sebou nese i riziko. Do platební brány se zadává číslo karty a CVV nebo CVC kód, uvedený na kartě. Nepotřebujete PIN, a tak pokud ztratíte kartu, okamžitě by měla být zablokovaná, jelikož takto může platit kdokoli. V jiných situacích však není riziko tak vysoké. Naopak většina kreditních karet blokuje platby do nějaké doby a je pojištěna na placení zboží.

Internetová peněženka a zrychlený převod z účtu

Další možností je internetová peněženka. Například PayPal. Jde o princip, kdy platíte na internetu z účtu na PayPalu, kam si posíláte peníze z vašeho účtu. E-shop tak nepozná vaše údaje a neplatíte v vašeho účtu. Posledním způsobem je pak zrychlený převod účtu. V tomto případě jde o platbu z vašeho bankovního účtu, kdy je částka převedena téměř okamžitě. Ne až za několik dní, jako je tomu při obyčejném převodu. Zvolíte zaplatit a web vás přesměruje na vaši banku, zde potvrdíte již nachystanou platbu.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.