Sociální dávky

Změny příspěvků pro rodiny v roce 2017

Rodiny jsou častým adresátem sociálních dávek a dalších příspěvků od státu. V roce 2017 se jejich podoba mění. Některé dávky zjednodušují své čerpání, jiné zvětšují množství lidí, kteří na ně mají nárok. Pojďte se podívat, jak si rodiny polepší v tomto roce.

Rodičovský příspěvek

Jedna z nejvýraznějších změn se týká rodičovského příspěvku. Tento příspěvek se čerpá při narození potomka a od roku 2017 je s ním spojeno kratší a rychlejší čerpání.  Od tohoto roku je možné čerpat ho rychleji a snadněji. Maximální výše příspěvku je 11 500 Kč/ měsíc. Celkově lze pak čerpat 220 000 Kč. Podle nového nastavení je možné vyčerpat celou sumu již během 6 měsíců.  Maximální hodnotou peněžité pomoci v mateřství je nově 32 640 Kč za měsíc.

Příspěvek pro otce

Ten, kdo se stane novopečeným tatínkem, bude mít možnost čerpat týdenní pracovní volno, kdy bude otec čerpat místo mzdy či platu příspěvek otcovské porodní péče. Nárok na tuto sociální dávku budou mít jak zaměstnanci, tak podnikatelé (ti si musí dobrovolně platit nemocenské pojištění).  Rodič musí na tuto dovolenou nastoupit v průběhu 6 týdnů po narození dítěte. Dávka bude ve výši 70% hrubé mzdy. Ta bude ještě snížena o takzvané redukční hranice. Popis výpočtu tohoto příspěvku najdete na našich stránkách.

Důchod více sirotkům

Novinky se týkají i těch, jejichž rodič či rodiče zemřou a z potomků se stávají sirotci. Sirotčí důchod bude dostupnější pro řadu dětí, které by v minulých letech na tento příspěvek nedosáhli. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí, na tento důchod nedosahují všichni, kdo by to potřebovali. Sirotčí důchod by měli pobírat nově i nezaopatřené děti, jejichž rodiči bylo i méně než 28 let a v posledních 10 letech platil odvody na sociální pojištění (také 38 let a posledních 20 let).

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *