Rok 2023 bude pro stavebnictví náročný

stavebnictví

Stavebnictví je segmentem, který nezažívá příliš dobré období. A ani výhled do blízké budoucnosti pro něj nevyznívá příliš optimisticky. Co mohou majitelé stavebních firem v roce 2023 očekávat?

Problémy ve stavebnictví

V loňském roce se ve spojení se stavebnictvím skloňovala především nedostupnost řady materiálů a s tím související jejich neustále se zvyšující cena. Lze bohužel očekávat, že se na tomto faktu v letošním roce změní jen málo. Měnit se budou jen detaily.

V roce 2022 se na trhu nedostávalo oceli, betonu či zateplovacích materiálů. V současné době jsou to materiály plastové. Pro stavebníky je obtížné materiál objednávat za alespoň do jisté míry stabilních podmínek. Nejisté jsou dodací lhůty i ceny.

Kromě toho je zde stále vysoká inflace daná vysokými cenami i mimo stavebnictví. V neposlední řadě působí na stavebnictví velmi negativně vysoké úrokové sazby, které prakticky znemožňují podstatné části lidí vzít si hypotéční úvěr.

stavba

Foto: Pixabay

Výhled pro rok 2023

Zmíněné problémy minimálně v první polovině roku 2023 nikam nezmizí a situace se proto jen tak nezlepší. Vezmeme-li v potaz i problémy na straně potenciálních zákazníků, tj. obecné zdražování a ekonomickou krizi, stavebnictví se bude téměř jistě potýkat s nedostatkem zakázek. Lidé se budou pouštět spíše do rekonstrukcí menšího rozsahu.

Díky nedostupnosti hypoték se do stavby nových domů budou pouštět jen ti, kteří mají k dispozici dostatek hotovosti. Asi jediný segment stavebnictví, který by měl vykazovat určitý růst, budou rekonstrukce směřující ke snížení energetických ztrát, tedy typicky zateplování, výměny oken apod., případně instalace tepelných čerpadel nebo úpravy objektů pro fotovoltaiku.

Zdroje informací: https://www.hypoindex.cz/tiskove-zpravy/stavebnictvi-jeste-vice-zpomali-v-polovine-roku-do-rekonstrukci-se-mohou-pustit-ti-kteri-si-nasetrili/

https://www.businessinfo.cz/clanky/stavebnictvi-jeste-vice-zpomali-v-polovine-roku-lide-se-spis-budou-poustet-do-drobnych-rekonstrukci/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.