Změna zdravotní pojišťovny? Do konce března!

Dokument

Přemýšlíte-li o změně vaší zdravotní pojišťovny, je nejvyšší čas se rozhodnout. S podáním přihlášky však musíte počítat ještě tři měsíce dopředu. Zdravotní pojišťovnu pak jde změnit k 30. září nebo právě k 31. březnu, který se blíží. Máte-li podanou přihlášku, nezapomeňte se rozhodnout.

Každý má na změnu právo

Každý člověk si může svobodně vybrat, u které zdravotní pojišťovny bude. Přirozeně k tomu patří i právo tuto instituci změnit. Zákon však popisuje podmínky, které je nutné dodržet. Změna je možná jen jednou ročně. Mohou se dít ve dvou termínech a to 1. ledna nebo 1. července. To jsou dny, kdy můžete podat přihlášku. Definitivně máte čas na přechod do posledního dne března, respektive září. Pokud tříměsíční čekací dobu nestihnete k těmto datům, budete přeloženi až k dalšímu termínu.

Žádost vyžaduje písemnou formu

Obecně nejde o nic složitého. Postup je následující. Máte-li vybranou budoucí novou pojišťovnu, zajděte na její pobočku a vyplňte formulář, který vám pracovníci zajisté dají, až uslyší váš záměr. Pak jen předložíte nutné doklady a podepíšete. U OSVČ jsou mezi nutnými doklady potvrzení výše záloh na pojistném, které platili pojišťovně předchozí, respektive ještě stávající. Zaměstnancům zas jen stačí, aby uvedli název a sídlo firmy, kde pracují. Studenti pak musí doložit potvrzení o jejich studiu.

Vyplatí se změna?

Určitě je však důležité vše pořádně promyslet. Většina pojištěnců mění pojišťovny kvůli benefitům, které pro ně mají společnosti přichystány. Rozhodování jen podle nich může být však krátkozraké. Například může nastat situace, že si najdete pojišťovnu, která vám svými benefity bude maximálně vyhovovat. Přejdete k ní, ale poté zjistíte, že vás ošetřující lékař nemá smlouvu s danou pojišťovnou. To se může jednoduše stát zejména u menších společností. Poté si budete muset najít nového lékaře, který s danou pojišťovnou smlouvu má. Smlouva s doktory by měla být tedy jedna z nejdůležitějších věcí, kterou budete zkoumat.

 

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.