Co potřebujete vědět předčasném důchodu?

Odchod do důchodu se neustále prodlužuje, a tak mnozí z nás již přemýšleli o tom, že by mohli odejít do předčasného důchodu. Avšak předčasný důchod má svá pravidla a také nevýhody – jednou z nejzásadnějších je tak, že dřívější odchod do důchodu sníží měsíční penzi od státu. Některým lidem se ale pár let před odchodem nedaří sehnat práci a tak pro ně může být předčasný odchod do důchodu řešením.

Základní podmínky pro předčasný odchod do důchodu

Abyste mohli odejít do předčasného důchodu, musíte splnit určité podmínky. Základní podmínkou jeto, že musíte dosáhnout určité doby placení důchodového pojištění – tato doba činí 35 let (stejně to je i při řádném starobním důchodu, přitom v roce 2018 stačilo 34 let).

Dále pak je rozhodující důchodový věk. Pokud má osoba méně než 63 let, může být předčasný důchod přiznán nejvýše o tři roky dříve před dosažením důchodového věku. Pokud má osoba 63 let a více, pak může být předčasný starobní důchod přiznán až o pět let dříve (ne ale dříve než od dosažení 60 let věku).

Nižší měsíční penze od státu

Základní nevýhodou předčasného důchodu je to, že se snižuje měsíční penze. Starobní důchod se krátí podle doby, která osobě chybí od přiznání předčasného důchodu do dosažení důchodového věku. Předčasný důchod se pak skládá ze základní výměry, která je stanovena pro každý rok, a z procentní výměry. Procentní výměra se krátí za každých započatých 90 kalendářních dnů od doby přiznání důchodu do dosažení důchodového věku o 0,9 % výpočtového základu za prvních 360 kalendářních dnů. Poté je to o 1,2 % za období od 361. dne do 720. Od 721. dne je sazba 1,5 %.

Přivýdělek při předčasném důchodu

Také přivýdělek při pobírání předčasného důchodu je omezen, což je další nevýhodou. Tato výdělečná činnost nesmí zakládat účast na sociálním pojištění. Při porušení tohoto základního pravidla je osoba povinna předčasný důchod za dané období vrátit.

7 komentářů

 1. ruzenkajirsova@seznam.cz'Růžena Odpovědět

  Dobrý den , bude mi letos 60 a do důchodu mám jít v květnu 2021.Potýkám se na pracovním úřadě a přemýšlím odejít do předčasného důchodu. Chtěla bych se zeptat jestli je to možný a jak na tom budu děkuji a hezký den Jirsová Růžena

  1. Barbora.barrova@seznam.cz'Barbora Odpovědět

   Můžete jít po dosažení 60 let do předčasného důchodu, pokud máte celkovou odpracovanou dobu 35 let. Na úřadě práce by vám měli podat veškeré informace. Důchod se vám bude krátit, zajděte si také na ÚDZ, jestli máte všechno splněno a poradí vám s výpočtem. Barka

 2. tatanx650@seznam.cz'Karel Odpovědět

  Dobrý den. Když půjdu do důchodu o 1 rok dříve mám nárok na navišeni důchodu co přidává stát příští rok o 900kč.

 3. svobodova.i.v.a@seznam.cz'Iva Svobodová Odpovědět

  Dobrý den,o kolik by se přibližně zkrátil důchod,do důchodu mám jít červen 2022.Roky mám odpracované a plat mám 24000 čistého.

 4. jurekce@seznam.cz'Jiří Odpovědět

  Dobrý den,
  Lze tak jako jde u souběhu plného ID a starobního důchodu si vybrat vhodnější variantu, mít tuto možnost i u předčasného důchodu a plného ID .Jak je to s těmito souběhy
  Děkuji

 5. richard.kabes@email.cz'Kabes Odpovědět

  Co se myslí sdělením: „Také přivýdělek při pobírání předčasného důchodu je omezen, což je další nevýhodou. Tato výdělečná činnost nesmí zakládat účast na sociálním pojištění. Při porušení tohoto základního pravidla je osoba povinna předčasný důchod za dané období vrátit.“
  Jedná se o nic neříkající plky. Když neumíte poskytnout konkrétní informace kolik si smim vydělat a co se stane, když si vydělam víc, tak raději pošte o vařečkách.

 6. krotilova.aja@seznam.cz'Alena Odpovědět

  Dobrý den, do důchodu mám jít v květnu 2025 ve věku 64 let a 4 měsíce. Chtěla bych od 60ti let být ženou v domácnosti. Co to termín „žena v domácnosti“ obnáší? Bude mi tato doba započítána do odpracovaných let a o kolik by se mi snížil důchod. Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *