Pokuty na dani

Obvyklé chyby nováčků v podnikání

Statistiky uvádějí, že během jednoho roku skončí 20 % podniků, dalších 30 % nepřežije ten druhý. Během dalších pěti let vymizí polovina firem. Výročí jedenáctých narozenin poté oslaví 3 podniky z 10. Pojďme se nyní podívat, jakých obvyklých chyb se začínající podnikatelé dopouštějí.

První zásadní chyba: Úspěch je jasný

Každý obchodník si přeje dobře vydělávající podnik. Nemůžeme však spoléhat na to, že všechno vždy půjde podle plánu. Je tedy dobré mít v záloze náhradní plán, který v případě neúspěchu můžeme realizovat. Tím je plán krizového managementu pro nejpatrnější situace. Mysleme realisticky a buďme připraveni na všechny možné situace, co mohou nastat.

Druhá zásadní chyba: Peníze jsou maličkost

Většina podnikatelů si myslí, že peníze nejsou problém. Ovšem špatně zajištěné peněžní prostředky jsou jednou z nejčastějších příčin krachu nejnovějších podniků. Proto je důležité ještě před rozjetím nové firmy zpracovat podrobný finanční plán a získat dostatečný kapitál. Jakmile se podnik rozběhne na plné obrátky, je dobré aspoň jedenkrát za rok udělat finanční analýzu, díky které můžeme pečlivě kontrolovat finance. Sledování finančního toku je záruka úspěchu.

Třetí zásadní chyba: Nepotřebuji pomoct, vše zvládnu sám

Začínající majitel nového podniku musí ze začátku zastávat mnoho rolí ve firmě. Čím se jeho firma více rozroste a bude mít pod sebou více podřízených, bude už jen na něm chod firmy. Proto se musí naučit, jak se o firmu starat, aby to řízení neskončilo zavřením firmy. Často se také stává, že majitelé se dostávají pod tlak, jsou ve stresových situacích a může to končit syndromem vyhoření. Dejte si pozor, ať to neovlivňuje prosperitu společnosti!

Čtvrtá zásadní chyba: Přátelé jako spolupracovníci

Pozitivní a pohodová nálada na pracovišti je záruka dobrých vztahů. Ovšem v práci platí určitá pravidla, které je nutné dodržovat. Jako šéf nemůžete brát v určitých situacích ohledy na své přátelé, i přesto, že jim ublížíte. Vy jste ten, co firmu řídí, proto dělejte to, co je podle vás to nejlepší. Někdy musí přátelství prostě stranou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *