Změna pojišťovny – čas je do příštího týdne

Lékař

Pokud přemýšlíte nad změnou zdravotní pojišťovny, například kvůli určitým benefitům a programům, pak si dejte pozor. Na rozhodnutí a faktický přechod máte čas do příštího týdne, tedy do konce března. Jak změna zdravotní pojišťovny vypadá a jak je upravena?

Změna je možná jednou ročně

Termín je každý rok stejný, poslední březnový den by vás tak neměl překvapit. Osoba může dle platných českých předpisů změnit zdravotní pojišťovnu jednou ročně, ve dvou obdobích. Buď v období od ledna do posledního března daného roku, nebo od července do konce září. Faktická účinnost tohoto přestupu je pak od 1. července (při změně v zimním období), nebo od 1. ledna, pakliže zvolí letní přestupní termín.

Žádost o změnu pojišťovny

Pokud tedy opravdu chcete změnit zdravotní pojišťovnu, musíte poslat žádost do nově zvolené zdravotní pojišťovny, a to ve výše uvedených termínech. Mimo ně není zdravotní pojišťovna povinna ani oprávněna nového pojištěnce registrovat. Na druhou stranu, pokud tyto termíny dodržíte, nová zdravotní pojišťovna vás musí přijmout, respektive vaši žádosti nemůže nevyhovět. Samotný přestup nastává po vaší žádosti, kterou adresujete pouze nové zdravotní pojišťovně. Stará, respektive stávající nemusíte oznamovat záměr přestoupit. Pojišťovny by mezi sebou měly komunikovat. Pokud však oznámíte přestup i stávající instituce, určitě se nic neděje a někdy to může být prospěšné. Vaše povinnost to však není.

Oznamovací povinnosti

Vůči staré zdravotní pojišťovně, kterou opouštíte, máte následující povinnosti. Musíte vrátit průkaz pojištěnce, a to do osmi dnů od změny pojišťovny, tedy od prvního dne ledna, respektive července. Pokud jste zaměstnancem, musíte změnu zdravotní pojišťovny také oznámit svému zaměstnavateli. Od něj dostanete písemné potvrzení o tom, že informaci přijal. Jste-li OSVČ, musíte nové pojišťovně předložit doklad o výši záloh na pojistné.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/zmena-zdravotni-pojistovny-povinnosti.A160628_140702_poj_sov, https://www.vzp.cz/o-nas/informace/zivotni-situace/zmena-zdravotni-pojistovny, https://www.vzp.cz/pojistenci/informace-a-zivotni-situace/jak-se-zaregistrovat-k-vzp/po-preregistraci, https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/prispevky-od-pojistovny-zpmv-cr-rozhovor-denisa-kalouskova.A230317_121922_poj_vok 

Náhledové foto – Pixabay